miami

Nepůjčili nám auto, tak jsme šlápli do pedálů aneb proč si projet Miami na kole.

5
(6)

V prosinci loňského roku jsme naznali, že už je nám v Česku zima a chceme se jet někam ohřát. Čerstvě jsme se vrátili z Kapverd, a tak jsme si řekli, že zkusíme něco exotičtějšího. Nakonec jsme se rozhodli spojit příjemné s příjemným a navštívit po cestě staré rodinné přátele – na Floridě. 

TIP: Toto jsou nejčastější chyby začátečníků při tréninku. Děláte je taky? 

Do Miami jsme se vydali v únoru, a to hned z několika důvodů. V ČR je zima, v Miami není až takové vedro, ceny letenek jsou přívětivé a je velká šance vidět krokodýli v Everglades (když jsem byla na Floridě poprvé v srpnu, žádný se nám neukázal). 

A tak jsme letěli. Hned na letišti v Miami nastal problém. Samozřejmě. 🙂 Tentokrát zcela naší vinou. Nevzali jsme si totiž, celkem přihlouple, kreditní kartu, ačkoliv bylo všude jasně napsáno, že ji máme mít. I já jsem to moc dobře věděla, když už jsem byla v americe xkrát. No, neměli jsme ji, a tak nám na letišti nepůjčili auto. Zavolala jsem svému kamarádovi, jestli by pro nás nepřijel a nepomohl nám situaci další den vyřešit. Ve zkratce – přijel, snažil se, ale bohužel nebylo jak pomoci. Auto jsme tedy nechali propadnout a rozhodli se Miami prochodit/ projet autobusem. (Nutno podotknout, že když jsme potřebovali zajet někam dál, náš absolutně úžasný kamarád nám auto půjčil a nemuseli jsme tak platit za další.)

miami

První den jsme se rozhodli dojít ze Surfside na South beach, což je cca 13 km. Od našeho domu to bylo na pláž asi 5 minut, takže jsme se rozhodli dojít k ní a jít podél oceánu. Po několika minutách jsme však narazili na kola. Klasická, k zapůjčení. Jednalo se o značku Citibike, která je v Miami na každém rohu. Stáhli jsme si aplikaci (bez ní si kolo nepůjčíte) a kola si půjčili na 3 dny za cca 20 dolarů na den. Na 2 dny půjčit nešlo a 1 den se finančně nevyplatil. 

Kola jdou půjčit i vrátit v téměř každé 2. ulici, takže kdykoliv jsme potřebovali nebo chtěli kolo odložit, mohli jsme. První den jsme dojeli k South Pointe Park Pier a cestou zpátky se zastavili v botanické zahradě. Kromě toho jsme si ještě dali burger a Starbucks, který jsme si doma koupili za celý náš vztah maximálně 2x, ale tady jakoby bez něj nebyl den. Celkem jsme za první den ujeli cca 30 kilometrů.


Druhý den jsme si kola nepůjčili, jelikož jsme jeli autem do Everglades. Sice jsme si celý den říkali, jak si ho půjčíme alespoň navečer, abychom se jeli trochu projet, ale k tomu samozřejmě nedošlo, šli jsme si raději lehnout. 

Třetí den jsme se sebevědomě, jakožto zkušení miamští cyklisté, vydali přes Downtown Miami až do Malé Havany. K South Beach byla cesta pohodová, už jsme ji znali jako své boty. Přejet přes most do Downtown už bylo podstatně náročnější, ale nic, co bychom my a další celkem 2 cyklisté nezvládli. Naší první zastávkou bylo vědecké muzeum, kde zrovna probíhala výstava žraloků. Byla to úplně náhodná zastávka, ale byla jedna z nejlepších, co jsme udělali. Výstava byla nádherná a samotné muzeum má hodně co nabídnout. Rozhodně doporučuji. 

Následně jsme si prošli park vedle muzea a dojeli k Bayside Marketplace. I v této části města jsou zastávky na kole víceméně všude, takže opět není problém kolo kdekoliv půjčit i vrátit. No, a pak už jsme se vydali do Little Havana. Museli jsme jet po silnici, neboť už nikde nebyla cyklostezka, to bylo poměrně nepříjemné, ale nic strašného. Jeli jsme asi 40 minut, ale ulice, kterou jsme se mermomocí snažili najít, prostě k nalezení nebyla. Takže jsme dojeli k nějaké obyčejné ulici, otočili jsme se a 40 minut jsme zase vesele jeli zpět. Začalo se smrákat, a tak jsme se chtěli dostat co nejrychleji alespoň k Miami Beach, což se nám podařilo. 

miami

TIP: Jak předejít průjmu na dovolené?

Celkem jsme za ten den ujeli více než 50 kilometrů. Nutno dodat, že bylo 28 stupňů a já osobně jsem do té doby jela na kole vždy maximálně 2x do roka tak 20 km max, takže za mě v té době pozoruhodný výkon.

Další dny jsme trávili na lodi a následně na Bahamách, takže o dopravní prostředek bylo postaráno. V té době už jsme viděli víceméně vše, co jsme chtěli, a tak jsme se po návratu z Baham do Miami rozhodli odpočívat v okolí Surfside. Byl to náš poslední den v Americe, takže jsme si opět půjčili kola a jezdili po okolí. Standardně jsme si zajeli pro Starbucks, něco jsme si pokoupili, procházeli se a užívali jsme si poslední okamžiky v teple. 

Celkem jsme po Miami najezdili více než 100 km během 3 dnů a zde jsou některé naše poznatky:

  • Pokud si nechcete brát z letiště Uber a chcete jet dál než do Malé Havany (Everglades, Key West, Key Biscayne atd.), bez auta se neobejdete. Nicméně můžete si jej půjčit na letišti, v průběhu dovolené jej vrátit (půjčovny jsou všude možně, my jsme měli auto původně vracet u přístavu, kde začínala naše plavba), půjčit si na pár dní kolo a Miami si projet na kole a projít. Hnedle město poznáte z úplně nové perspektivy.
  • Parkování v centru stojí poměrně dost, takže pokaždé, když vyrazíte do města, připravte si dolary. Když si místo toho půjčíte kolo, můžete ho pohodlně zdarma kdekoliv odložit. 
  • Cestování veřejnou dopravou je celkem úmorné. Autobusy staví každých 100 metrů (fakt) a úsek, který na kole jedete 50 minut, jedete autobusem hodinu a půl, cesta na kole vám tak kolikrát ušetří spoustu času. 
  • Ušetří vám čas i kvůli zácpám, které jsou v Miami častým úkazem. Kolo vs. auto 1:0.
  • Podél celé pláže (k Miami Beach) vede krásná cyklostezka, podél které jsou všude pítka i toalety.
  • Jezdit v centru po silnici už je nepříjemnější, ale dá se to v pohodě zvládnout. Pro cyklisty jsou téměř všude pruhy či jinak vyhrazená místa.
  • Kupte si sim kartu, ať můžete v klidu používat aplikaci i navigaci (můžete pořídit na místě nebo online dopředu, například Airalo).
  • Helmy u kol nejsou k dispozici.

Díky kolu tedy ušetříte čas, ušetříte peníze, uvidíte a poznáte mnohem více míst a věcí, zasportujete si, takže se budete cítit skvěle a jako bonus spálíte kalorie navíc (a můžete si tak dát absolutně bez výčitek nějakou americkou mlsku). Určitě doporučujeme si kolo půjčit alespoň na prozkoumání Miami Beach. 

TIP: Můžete pít alkohol a zhubnout? 

Autorka: Ing. Kristina Heřmanová

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 6

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře