Finsko

Jak jsem si zamiloval Finsko

4.9
(9)

Co jsme ve Finsku dělali? 

Když mi poprvé napsal kamarád Jirka, jestli ho nechceme s rodinou navštívit ve Finsku, potěšilo mě to. Rád navštěvuji nová místa, ale jelikož jsem ve Finsku nikdy nebyl, neměl jsem téměř žádná očekávání.

Jirka nás vyzvedl na letišti v Helsinkách a autem jsme dorazili do města Turku, do krásného přístavního města na jihozápadě Finska. Ještě, než jsme se vydali do ulic poznávat krásy města, doslova nám vyrazila dech Jirkova pohostinnost. Představte si toho nejlepšího hostitele Airbnb a zároveň profi průvodce v jednom.

Je velký rozdíl mezi tím, když jedete do cizí země sami a dáte na doporučení z internetu nebo jdete za nosem a občas se spálíte, a když vás tou zemí provede člověk, který tam žije, jdete na jistotu a vtáhne vás do ní. Dokážete pak nasát tamní atmosféru, navštívíte nevšední, i neturistická místa a lépe pochopit mentalitu místních. A to se nám poštěstilo, poznat pravou tvář Finska alespoň z Jirkova pohledu.

Hned první den jsme prošli místní náplavku až k moři a bylo krásné vidět, jak to v tomto studentském městě žije. Co nás hodně zaujalo byl fakt, že tam lidé koukali méně do telefonů oproti běžnému stavu např. v Praze a žili více přítomným okamžikem. Jakmile tam prý svítí sluníčko, vyhřívají se venku jak ještěrky. Také z lodžií bylo vidět, že si potrpí na krásný interiér domova, jelikož v zimních měsících tráví hodně času doma.

Druhý den jsme se jeli projet lodí kolem ostrovů poblíž Turku a večer jsme dojeli do místní sauny, kde na nás čekali nádrže s krásně teplou i třístupňovou vodou. Tři typy saun a také jezero, kam jsme se mohli jít po sauně ochladit. Byl to pro nás nevšední zážitek, koupat se v bazénku po boží sauně s výhledem na krásné jezero.

Třetí den jsme vyrazili s Jirkou na workoutové hřiště a po návratu jsme cestovali autem a trajektem na vzdálenější ostrov, kde jsme si pronajali chatku uprostřed ničeho. Nádhera. Cestou jsme se ještě zastavili ochutnat místní dobroty v jednom přístavním městečku. Jejich mořské plody byly samozřejmě čerstvé a delikátní. Večer na nás čekala u chatky sauna přímo u moře s ideální teplotou. Překvapilo nás, že Baltské moře není skoro slané. Po sauně jsme si ugrilovali nějaké maso, zeleninu a sýry a zapíjeli to národním drinkem, což je gin s ovocnou příchutí, doporučuji.

Čtvrtý den jsme si šli dát ranní koupel do moře a hned poté, co mě Jirka varoval ať při vstupu do něj neuklouznu, zatancoval jsem na kluzkém kameni tak, že kdybych to neustál, asi bych se domů vrátil jako holka. Odpoledne jsme si po návratu užili ještě jednou místní saunu, Villa Jarvella, a bylo vtipné pozorovat, jak si místní užívají pobyt venku v bazénku, přestože na naše poměry bylo celkem dost větrno, teplo taky zrovna nebylo a občas i zapršelo, pro ně to byl jen další pohodový letní den.

Poslední den jsme se šli projít po parcích a před odjezdem jsme se ještě pořádně najedli v místním asijském all you can eat bufetu, snad tam příště nebude viset naše fotka, celkem jsme si dopřáli, jak jinak 🙂

Přestože to byla krátká dovolená, tak byla plná intenzivních zážitků, na které jen tak nezapomenu, a rád bych se o ně s vámi alespoň takto podělil.  

Co se mi nejvíc líbilo? 

  1. Hrozně jsem si zamiloval saunu v přírodě ať už u jezera, nebo u moře. Příroda tam byla krásně syrová a konečně jsem mohl pořádně zrelaxovat. 
  2. Ranní probuzení v podobě plavání v ideálně „teplém“ moři.
  3. Jako introvert jsem velice ocenil povahu místních lidí, např. to, že si v kavárně nebo restauraci automaticky sedali ob stůl, co nejdále od nás a nebylo to námi.

Co mě překvapilo? 

  1. Ve všech smíšených saunách jste museli být v plavkách, ne na Adama a Evu, jak je u nás běžné. 
  2. Finská sauna v žádném případě nebyla suchá, jak je u nás zvykem. Pravidelně tam na uhlíky místní nalévali vodu dle potřeby a nebyla jediná sauna bez kyblíku s vodou. 
  3. Strašně se mi líbilo pravidlo, že sauna by měla mít výhled na jezero nebo moře. Tohle spolu s možností se tam vykoupat dodalo všemu další rozměr. Také se Finové dělí na ty, kteří se po sauně rádi vykoupou v jezeře nebo v moři. Já bych se přidal nejspíš k mořskému táboru.

A to je asi ve zkratce vše. Rozhodně každému doporučuji navštívit Finsko, protože je to krásná země a určitě jsem tam nebyl naposledy. Tahle dovolená pro mě byla odpočinkem i inspirací pro mé budoucí cíle.

Děkuji moc Jirkovi za to, že se nás takto ujal a královsky se o nás staral. Taky jsem vděčný, že máme tak úžasnou dceru a všechno krásně zvládla, a užívala si to s námi.

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 9

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře