průjem

Jak předejít průjmu na dovolené

4.9
(9)

Průjem je jedno z nejčastějších onemocnění, které vás při cestování může potkat. často se ani nemusíte dopustit žádné dietní chyby. Je to zkrátka proto, že každá země má jinou kuchyni, jiné suroviny, jiné koření a jiný způsob přípravy jídel. Naše střevní mikrobiota je složena z různých druhů bakterií a kvasinek, které jsou zvyklé na určité podmínky. Ty my najednou narušíme a může hnedle vzniknout problém. S cestováním se také často pojí stres, ať už se něco pokazí, nebo třeba jen z cesty samotné. Na dovolené máme též úplně jiný režim, můžeme se více nebo naopak méně hýbat a tak dále a tak dále. To vše může naše zažívání ovlivnit. Průjem mohou způsobit i již zmíněné dietní chyby nebo nějaká infekce. Jak ho tedy co nejefektivněji preventovat?

Jak předejít průjmu při cestování

Pokud cestujete do rozvinutých zemí, (tedy po Evropě, Severní Americe, Austrálii atd.) je riziko nákazy infekčním onemocněním nižší vzhledem k hygienickým podmínkám těchto zemí. Na pozoru byste se tedy měli mít především tehdy, jedete-li do rozvojových zemí (Asie, Afrika, Jižní Amerika atd.). Základní hygienická opatření byste měli samozřejmě dodržovat všude, nicméně speciální opatrnosti dbejte právě při cestách do exotiky. 

Základní pravidla

1. Dostatečně dlouho před cestou posilujte svou mikrobiotu 

Stačí myslet na to, abyste pravidelně konzumovali probiotické i prebiotické potraviny, a to každý den. Probiotické potraviny jsou například zakysané mléčné výrobky (jogurt, kefír, acidofilní mléko – ideálně neslazené), kysané zelí, kimchi nebo kombucha. Prebiotické potraviny jsou ty, které obsahují hlavně rozpustnou vlákninu, tedy především ovoce, zelenina, luštěniny a obiloviny. 

Pokud vás zajímá, zda je nutné začít suplementovat probiotika například z lékárny, tak není. Tato suplementace může být spíše kontraproduktivní. Vemte je však s sebou na cesty, mohou pomoci při akutních obtížích

TIP: Objevte nejčastější chyby při hubnutí

mytí rukou

2. Myjte si ruce 

Toto asi není nutné dále rozvádět. Pravidelně si myjte ruce především předtím, než jdete jíst. Také u sebe pro jistotu mějte dezinfekci na ruce. 

3. Pokud víte, že vám některé potraviny nebo styl přípravy jídla nedělá dobře, vyhýbejte se jim  

To také zřejmě není nutné dále rozvádět. Logicky se na cestách vyhýbejte potravinám, u kterých víte, že vám způsobí diskomfort. Pokud vám obvykle není dobře například po smaženém, vybírejte jiná, lehčí jídla. 

4. Snažte se eliminovat stres z cesty 

To se samozřejmě lehko řekne. Snažte se ale myslet na to, že jedete na cesty, které si máte užít a také na to, že vše se nakonec vyřeší a není proto potřeba se zbytečně stresovat.

5. První pomoc po ruce 

Rozhodně není od věci si k sobě vzít nějaké pomocníky, pokud nastane nepříjemná situace. Probiotika, léky a pokud možno i vhodnou svačinku mějte raději u sebe, ne na dně kufru.

Pokud se chystáte do exotiky, je velmi důležité:

1. Nepít vodu v hotelu 

V některých hotelech vás sami upozorní, v jiných ne. Vodu v hotelu v rozvojových zemích nepijte. Hygienické podmínky jsou zde zkrátka jiné, než v zemích vyspělých. Místní na ni mohou být zvyklí, vy však ne. Pokud chcete být extra opatrní, nepijte vodu v hotelu nikde. V hotelech často najdete balenou vodu, kterou dostanete k dispozici zdarma, někde i na každý den. Pokud ne, balenou vodu si kupujte. 

2. Dávat pozor na ovoce, zeleninu, led…

Sama toto pravidlo moc nedodržuji a na dovolených se naopak snažím využít toho, že je zde jiné lokální ovoce a zelenina. Pokud však snídáte v hotelu nebo restauraci, potraviny jsou pravděpodobně omyté zdejší vodou. Stejně tak led může být vyráběn z místní vody. Nemusí se vám stát nic, ale pokud jste citliví, mohou vám omyté potraviny či led způsobit střevní obtíže. 

3. Dávat pozor na street food 

street food

Chápu, že pokud jedete na dovolenou do určité země, pravděpodobně chcete vyzkoušet nějaké typické zdejší jídlo. Street food je levný, dobrý a vy si tak můžete vyzkoušet, co běžně jedí tamní obyvatelé. Opět jsou ale velmi důležité hygienické podmínky. Nevíte, odkud potraviny pochází, jak s nimi bylo zacházeno, jakým způsobem byly uskladňovány a někdy ani jak se jídlo připravuje. Je tedy na vás, zda to risknete a jídlo vyzkoušíte. Sama mám se “street food” velmi pozitivní, ale i negativní zkušenost. Osobně nikdy neodolám tomu, abych něco vyzkoušela. Pokud jste ale citliví na nová jídla, raději se mu vyhněte. Především pokud se jedná o smažené jídlo. V opačném případě dbejte na to, aby bylo jídlo dobře tepelně opracované, ideálně ještě teplé. 

Jak řešit cestovatelský průjem 

Když už tato situace nastane, je nutné ji rychle vyřešit. Při akutních problémech zvolte vhodné léky, které si raději vezměte s sebou na cesty. Nezapomeňte na dostatek tekutin, ideálně čisté vody. Také eliminujte nevhodnou stravu, jako je smažené, tučné, mastné a nadýmavé jídlo. Též se nějaký čas vyhýbejte hrubé vláknině. A to i nějaký čas po tom, co průjem skončí. Pozor dávejte i na cukr, který může průjem udržovat, podporuje tak ztrátu vody a následně i dehydrataci. Neměli byste však hladovět. Vhodný je v této situaci například banán, nějaké suchary, vařené brambory a libové, bílé maso, například kuřecí, které je ideálně dušené. 

Co dělat po průjmu

I když se vám podaří dostat se z toho nejhoršího ven, měli byste být stále opatrní. Vaše mikrobiota dostala totiž pořádně zabrat a je nutné ji dát zase do pořádku. Proto se na ni zaměřte. V tomto případě je vhodná i suplementace probiotik, pravidelná konzumace probiotických výrobků (jogurty, kefíry, kysané zelí, kombucha, kimchi) a také prebiotických výrobků (ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny). Ani teď však nezapomínejte na preventivní a hygienická opatření. Dbejte na dostatečný příjem tekutin a také na doplnění elektrolytů, neboli iontů. To můžete udělat prostřednictvím minerálních vod nebo doplňků stravy, jako jsou třeba různé iontové nápoje.  

TIP: Můžete si s sebou přibalit tento doplněk, který vám zajistí každodenní doplnění elektrolytů v pár kapkách 

Rekapitulace

Cestování má být příjemná zkušenost. Aby vám ji trávicí potíže nijak nekomplikovaly, zaměřte se na svou mikrobiotu ještě předtím, než vůbec vycestujete. Vždy s sebou mějte léky, případně probiotika, abyste s průjmem případně mohli zatočit. Pravidelně si myjte ruce, vyvarujte se pití vody v hotelech, dávejte pozor, co konzumujete a vyhýbejte se jídlům, která vám nedělají příliš dobře ani za normálních okolností. Při průjmu dostatečně pijte a volte vhodné potraviny. Po jeho skončení se stále mějte na pozoru, doplňujte tekutiny, elektrolyty a také energii prostřednictvím vhodných potravin. 

Užijte si pohodovou dovolenou!

TIP: Potřebujete poradit se svým jídelníčkem? Obraťte se na nás! 

Autorka: Ing. Kristina Heřmanová 

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 9

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře