Hubnutí po 40

5 tipů, které vám pomohou hubnout po 40

4.9
(71)

Udržovat si optimální váhu je s přibývajícím věkem těžší a těžší. Není to ovšem nemožné. Ideální cestou je osvojit si několik jednoduchých pravidel, díky kterým se zbavíte nejen přebytečných kil, ale i některých zlozvyků, špatné nálady nebo únavy. 

Mnohé z vás tyto rady jistě nepřekvapí, ale opakování je matka moudrosti a čím víckrát si tyto fakty přečtete, tím snazší pro vás bude je přijmout za své. Jdeme na to!

TIP: Získejte podporu na cestě za svou vysněnou postavou. Přidejte se do klubu zdravého hubnutí

1. Nebojte se večeřet

Jedním z mýtů, na které dodnes můžete narazit, je to, že byste neměli jíst po 18. hodině (nebo po 17., anebo úplně “nejlépe” už po obědě). To, kdy se odpoledne najíte, je ale vcelku jedno. Důležitý je pouze celkový denní energetický příjem a to, abyste ho dodrželi nebo naopak pravidelně nepřekračovali. Spousta lidí se obává, že pokud budou jíst večer, budou přibírat. Nic takového se ale určitě nestane. Pokud budete dodržovat zásady zdravého stravování, dbát na optimální příjem energie a vybírat si kvalitní stravu, je žádoucí, abyste se navečeřeli. Pokud vynecháte jedno celé jídlo a nedodáte tělu chybějící energii v dopoledních jídlech (což je nepravděpodobné) může se snadno stát, že váš večer (nebo kdykoliv jindy) budou přepadat chutě na sladké a začnete mlsat. Není tedy lepší si dát pořádné, kvalitní jídlo než se celý večer trápit hladem a následně vybílit celou ledničku?

Jediným pravidlem, kterým je vhodné se řídit, je jíst 1-3 hodiny před tím, než půjdete spát, aby se tělo v průběhu noci mohlo soustředit na regeneraci a další pochody, místo toho, aby trávilo.  

TIP: Stáhněte si zdarma e-book a zjistěte, co vám brání v hubnutí

2. Najděte si parťáka

Někdo je sólista a rád si sám stanoví a dodržuje vlastní režim, jak v jídle, tak v pohybu. Pro někoho však může být parťák velkou motivací. Zkuste si například se svými přáteli vytvořit sdílenou tabulku, kde si budete každý den zapisovat, co jste dělali či jedli a navzájem se motivujte k ještě lepším výkonům

3. Jezte dostatečně

Možná si myslíte, že přibíráte (nebo nehubnete), protože jíte moc. Je ale možné, že je to přesně naopak. Ať už jste ve stresu a zapomínáte, nestíháte ráno nebo máte strach se najíst večer, může to být důvod, proč se vám nedaří přebytečná kila schazovat. Může to být i důvod, proč máte neustále na něco chuť a následně mlsáte. V konečném důsledku tedy přijmete více energie, než byste měli, a ještě z nekvalitních zdrojů. Vám může totiž připadat, že nejíte nic, ale různé pochutiny, sladké nápoje a jiné mlsky jsou nabité energií. Nebojte se proto dostatečně se najíst. Najděte si čas, vstaňte o 15 minut dřív, dejte si pauzu v práci nebo si napište upozornění do kalendáře a udělejte si dobré jídlo z kvalitních surovin a v klidu se najezte

Abyste si mohli hlídat, zda skutečně jíte dostatečně, je důležité nejprve zjistit, jaký by měl být váš optimální denní příjem. Nezapomínejte také na dostatek bílkovin, které mají ze všech živin největší sytící schopnost a kterých je v jídelníčku mnohdy nedostatek. 

TIP: Jak navýšit příjem bílkovin se dozvíte v tomto článku.

4. Zařaďte pohyb

Zařaďte pohyb

Triviální, avšak velmi účinné! Nebojte se pohybu. Není vždy nepříjemným a nutným utrpením, které musíte podstupovat, abyste zhubli. Pohyb má být zábavnou a příjemnou cestou, jak utužovat vaše zdraví, hubnutí je jen sekundární bonus. Soustřeďte se na výběr aktivit, které děláte rádi a které vás baví. Může to být cokoliv. Běh, procházky, jóga, tenis nebo skupinové lekce. Můžete zkoušet, dokud nenajdete tu správnou aktivitu pro vás. Důležitý je také návyk a pravidelnost. Se začátkem si nelámejte hlavu, prostě vstaňte a běžte, kdykoliv jen můžete. Pokud máte problém s motivací, můžete zde opět využít parťáka, se kterým si domluvíte konkrétní místo a čas. Můžete také začít posilovat s trenérem, kterým vám vždy motivaci dodá.

5. Nezapomínejte na spánek 

Spánek hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu. Nedostatečný a nekvalitní spánek může vést k nárůstu hmotnosti, jelikož se unavené tělo snaží dohnat potřebnou energii vyšším energetickým příjmem. Logické, že? Doporučená doba spánku je cca 8 hodin, nebo alespoň více než 7 hodin. Spánek ovlivňuje nespočet pochodů v našem těle a je i velmi důležitým faktorem v oblasti hubnutí, proto jej neopomíjejte. Pokud máte se spánkem problémy, přečtěte si tento článek a zjistěte, proč tomu tak je. Zde následně najdete tipy, jak na zdravý spánek.

Autorka: Ing. Kristina Heřmanová

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 71

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře