imunita

5 babských rad na posílení imunity

4.8
(24)

Jaro je čas, který testuje naši imunitu. Ráno můžete vyjít v bundě, na oběd zajít v tričku a odpoledne se vracet domů ve svetru. Čas od času to člověk špatně odhadne a ihned může skončit s nachlazením. 

Tipů na to, jak posilovat naši imunitu, máme již od pradávna mnoho. Minimálně od vašich babiček jste jistě čas od času nějaký zaslechli. My se dnes podíváme na 5 podle nás nejzajímavějších “babských rad”, které nám mají pomoci s neprůstřelnou imunitou. Jestli tyto rady skutečně fungují, to musí posoudit každý sám, ale něco na nich asi bude, no ne? 

TIP: Chcete se do léta zbavit kil navíc? Speciální jídelníček pro ženy 40+

1. Česnek s medem 

med

Pro česnek je typická jeho štiplavá chuť, kterou způsobuje sirná sloučenina allicin. Ten vzniká až při mechanickém poškození buněk česneku a působí jako přírodní antibiotikum. Česnek je doporučeno konzumovat při nachlazení, chřipce nebo třeba angíně, a to právě proto, že má pozitivní účinky na naši imunitu. 

Dle babských povídaček byste si měli dát 1-3 stroužky syrového rozmačkaného česneku denně, což asi nejeden z nás s radostí vynechá. Trik je ovšem v tom přidat k rozmačkanému stroužku ještě lžíci medu. 

Med nejenže vylepší chuť česneku, ale také vám uleví od bolesti v krku, léčí totiž povrchově. 

Osobně bych dala této kombinaci 3 hvězdičky z pěti. Nevyzkoušela jsem ji a ani tak prozatím nehodlám učinit, nicméně kombinace léčivého česneku a jemného medu se mi zdá jako potenciálně nápomocná volba. 

2. Cibulový čaj

cibule

Cibule obsahuje spoustu prospěšných látek a některé z nich vás dokonce rozpláčou. Měli byste však plakat štěstím! Stejně jako v česneku, i v cibuli se nachází allicin, který působí nejen antibakteriálně, ale i protiplísňově. Pozitivně působí látky v cibuli také na srdce a cévy, trávení, nebo hladinu LDL cholesterolu. Kromě silic obsahuje také vitaminy a minerální látky, které jsou pro imunitní systém důležité. 

Jako prevenci i pro posílení imunity vyzkoušejte cibulový čaj

Jednu střední cibuli nakrájejte na kousky a zalijte horkou vodou. Nechte 10 minut louhovat, cibuli sceďte, přidejte med a citron a můžete hodovat. 

Toto je kombinace, kterou naopak vím, že nevyzkouším zaručeně nikdy. 🙂 A dávám 1 z 5.

3. Houby

hlíva

Houby jsou bohatým zdrojem beta-glukanů, což jsou látky mající imunomodulační vlastnosti, což znamená, že mohou pomáhat regulovat a posilovat imunitní systém. Na našem území se sázelo hlavně na hlívu ústřičnou, ale také bedly, hříbky nebo třeba klouzky. 

Dnes už je k dostání například i reishi, chaga nebo šiitake, které mohou též podporovat imunitní systém.

Houby můžete například usušit, následně je skladovat v suchu a teplu a použít je, až se vám budou hodit při vaření. 

Nejsem fanouškem hub, ale nejedná se o nic neobvyklého. Jestli však houby skutečně pomohou na imunitu, to je otázka, 3 hvězdičky z 5. 

TIP: Co si letos v létě koupit ty dvoudílné plavky a cítit se skvěle? Můžete, díky jídelníčku spokojené ženy

4. Jablečný křen 

křen

Další výborná prevence i rychlý pomocník je podle babiček jablečný křen. Jak se to říká? “Každý den jablko, od doktora daleko”? Něco na tom bude. Jablka obsahují vitaminy C, B, K, E, beta karoten, spoustu minerálních látek, různé fytochemikálie, vlákninu a mnoho dalšího. Není tedy divu, že jejich pravidelná konzumace podporuje imunitní systém.

Když k tomu navíc přidáte ostrý křen, máte nejen “lék” na nastuzení, ale také zajímavou přílohu k masu. 

Jablečný křen může být určitě zajímavou přílohou i pomocníkem při nemoci. 5 z 5. 

5. Bezový ocet 

bez

Za pár měsíců už bude čas vyrazit do přírody a natrhat si pár větviček černého bezu, abyste z jeho květů mohli připravit moc dobrý sirup nebo třeba užitečný ocet. 

Bezový ocet se používá ke snížení horečky nejen u dospělých, ale i u malých dětí. Díky svým antioxidačním vlastnostem může také pomoci posilovat imunitní systém a bojovat proti infekcím

Sportovci pozor: používá se také k masírování ztuhlých a namožených svalů. Ocet se však dá využít i v kuchyni nebo do domácí kosmetiky. 

Bezové květy miluju! Ocet zase tolik ne, dávám 4 z 5. 

TIP: Už žádné přetékající boky! Tady je řešení

Tak co, vyzkoušíte letos některou z těchto babských rad?

Autorka: Ing. Kristina Heřmanová

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 24

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hodnocené
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře