spalovače

Pomůžou vám spalovače tuku zhubnout?

4.8
(16)

Co jsou spalovače tuku?

Spalovače tuku jsou přípravky, které mají podpořit redukci tukových zásob a napomáhat hubnutí. Mohou obsahovat různé látky, jako jsou stimulanty (např. kofein), extrakty z rostlin (např. zelený čaj, zázvor, guarana), aminokyseliny nebo jejich deriváty (např. L-karnitin), vitaminy a další látky.  

Typy spalovačů tuku 

Spalovače můžeme rozdělit na jednosložkové a vícesložkové, stimulační a nestimulační a také se můžeme setkat s termogenními spalovači. Rozdělení spalovačů tuku jsme již více rozebrali v tomto článku, pokud vás tedy zajímá, můžete si o něm přečíst tam. 

TIP: Chcete trvale zhubnout i po 40? Stáhněte si ukázku redukčního jídelníčku zdarma

Jak fungují spalovače tuku?

Spalovače rozhodně nejsou zázračné pilulky, které si vezmete a ony všechen váš tuk samy spálí. Takhle to bohužel nefunguje. Spalovače mohou fungovat na principu termogeneze. Termogeneze je proces produkce tepla v těle. Jedná se o proces, při kterém tělo spaluje kalorie a uvolňuje teplo, aby udržovalo konstantní teplotu těla. Tento proces se může zvýšit pomocí termogenních látek, jako jsou například kapsaicin, kofein, zelený čaj nebo zázvor, což jsou látky, které se často vyskytují práce ve spalovačích tuku. Tyto látky mohou zvýšit rychlost metabolismu a způsobit, že tělo bude spalovat více kalorií a uvolňovat více tepla

Spalovače mohou také fungovat na principu lipolýzy. To znamená, že látky v nich obsažené zvyšují uvolňování mastných kyselin (z tukových buněk) do krevního oběhu, kde jsou následně využívány jako zdroj energie

Mezi hlavní účinky spalovačů tedy patří zvýšená oxidace (spalování) tuků organismem, navýšení energetického výdeje díky tvorbě tzv. odpadního tepla,  celková stimulace organismu, ale také snížení pocitu hladu, chuti k jídlu a dokonce i snížení vstřebávání některých živin.  

Co obsahují spalovače tuku? 

spalovač

Látky nejčastěji obsažené ve spalovačích tuku jsou L-karnitin (základní a nejpoužívanější forma karnitinu), kofein, zelený čaj, CLA, synefrin, piperin (pepř), kapsaicin (chilli papričky), taurin, vitaminy B, cholin a různé aminokyseliny. 

L-karnitin přenáší acylové zbytky mastných kyselin přes vnitřní membránu mitochondrií, to zjednodušeně znamená, že rozkládá mastné kyseliny, aby je tělo mohlo využít pro tvorbu energie, tedy usnadňuje a urychluje odbourávání tuků. L-karnitin si v těle vyrábíme sami a přijímáme ho i potravou, je to tedy běžný a přirozený proces. V případě mírného kalorického deficitu, správného jídelníčku a zvýšené fyzické aktivity dokáže skutečně spalování tuků podpořit. 

Kofein patří mezi termogenní látky a zároveň působí jako stimulant. Pomáhá zvýšit rychlost metabolismu a podporuje koncentraci, sílu a výdrž. Zelený čaj a výtažky z něj jsou schopny, díky katechinům, aktivovat lipolýzu a termogenezi v těle. Katechiny působí také jako antioxidanty. Zelený čaj též obsahuje kofein, který jeho účinky umocňuje. CLA neboli konjugovaná kyselina linolová pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu a může podporovat činnost metabolismu a snižovat chutě k jídlu, nicméně studie provedé na lidech nejsou úplně jednoznačné, co se vlivu na hubnutí týče. Momentálně jsou na trhu mnohem účinnější látky, které prokazatelně ovlivňují spalování tuk. Kapsaicin patří mezi termogenní látky a dokáže zahřát organismus. Piperin se do doplňků přidává především kvůli biologické dostupnosti látek.

TIP: Hledáte spalovač se silným účinkem a rychlým nástupem? Tady ho máte!

Pomáhají spalovače tuku?

cvičení

Ano, ale

…rozhodně to nejsou žádné kouzelné pilulky, které by odvedly práci za vás, jak už jsem ostatně zmiňovala výše. Pomohou pouze v případě, že jíte vyváženě, jste v mírném kalorickém deficitu a pravidelně se věnujete fyzické aktivitě. V takovém případě mohou hubnutí zefektivnit, podpořit spalování a dodat energii. Slouží však jen jako doplněk, nikoliv řešení. 

Spalovače tuku pro ženy

Pokud vás zajímá, zda existují speciální spalovače pro ženy, které jsou přizpůsobeny jejich potřebám, tak bohužel. Ačkoliv se mnoho spalovačů tuku tváří, že byly vyvinuty pro ženy a o to lépe ženám pomohou tuky pálit, není tomu tak. Rozdílem je pouze růžový obal či marketingový slogan. Spalovače tuku se nedělí na ty pro muže a ženy. 

Závěrem

Na trhu existuje mnoho různých druhů spalovačů tuk a jejich účinnost se může lišit. Nicméně, i když některé z těchto přípravků mohou pomoci při hubnutí a snižování tělesného tuku, není to žádný zázrakpro účinnost je nutné dodržovat určité hubnoucí zásady, jako je kalorický deficit a pravidelný pohyb. Bez nich se totiž nestane vůbec nic. 

TIP: Se správnou životosprávou vám pomůže výživový koučink. S efektivním tréninkem zase osobní trenér

Autorka: Ing. Kristina Heřmanová

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 16

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře