Jak udržet formu o Vánocích

 

Když se řeknou Vánoce, spoustu z nás si vybaví svátky míru, klidu a lásky. Ti realističtější z nás si ale představí dny, kdy se vysíleně válíme na gauči s rozepnutým páskem a cpeme do sebe dobroty horem dolem. My vám v dnešním článku představíme několik doporučení, při jejichž dodržování se po vánočních svátcích budete moci podívat do zrcadla, aniž byste se proklínali.

 

Inovujte recepty

Přípravou cukroví se vánoční éra odstartovává každým rokem. Zkuste babiččiny recepty, ve kterých připravuje cukroví ze stejného dílu másla, mouky a cukru nechat v šuplíku a prohledejte místo toho internet. Jelikož je v dnešní době stále více “trendy” jíst zdravě, internetové stránky přímo překypují recepty, podle kterých si jakýkoliv druh cukroví můžete udělat zdravou formou. My jsme pro vás navíc některé zdravé recepty připravili. 

 

Co zkusit vánoční perníčky ze žitné mouky, celozrnné vanilkové perníčky, fazolové brownies nebo proteinové kuličky? Za zkoušku to určitě stojí. Taktéž můžete upravit přípravu ostatního občerstvení. Takové jednohubky z kváskového chleba s fitness pomazánkou, nebo lehčí bramborový salát, sice nezní úplně lákavě, ale se správným receptem vám poděkují vaše chuťové pohárky i vaše tělo.

 

Jezte systematicky

Dopřávejte si jídlo s železnou pravidelností. Jestli to bude po dvou, po třech nebo po čtyřech hodinách, to je na každém z vás. Tento režim ale dodržujte a pokuste se vyhnout klasickému celodennímu uždibování.

 

Dejte pozor na nekontrolované přejídaní

Právě tohle přejídání k svátkům samo sebou patří, jenže je to také ten největší kámen úrazu. Zkuste si vytvořit váš osobní “přejídací rozvrh”. Pokud víte, že dva dny budete doma a třetí den jedete za příbuznými na návštěvu, zkuste se těmto přejídacím neřestem doma vyhnout. Dva dny to vydržte a třetí den společně s příbuznými upusťte uzdu vašim choutkám. Ovšem je dost pravděpodobné, že vám to vaše svědomí nedovolí. Co by tomu totiž řekli příbuzní, když do sebe začnete házet dobroty hlava nehlava? Nezoufejte, dojezte se doma. Udělejte si z takovýchto dní sváteční záležitost, těšte se a užívejte si to.

 

Zkuste štědrovečerní půst

Vsadím se, že když jste byli malí, nedělalo vám problém celý den nejíst, abyste večer viděli zlaté prasátko. Nyní jste starší, vůli máte pevnější, takže je mnohem pravděpodobnější, že tento půst vydržíte. Obrňte se a pokuste se alespoň na půl dne vyhnout vánočním delikatesám.

 

Dodržujte pitný režim

Důležitá připomínka. Pijte, pijte, i když už nevíte co, zase pijte. Zaměřte se hlavně na čistou vodu a pokuste se vyhnout přeslazeným nápojům.

 

Pijte lehčí alkohol

Vánoce bez alkoholu jsou jak slepice bez peří, zkrátka to není ono. Pokuste se pít slabší a čistý alkohol. Dejte si víno, ale nemíchejte ho s kolou. Ale ani s vínem to nepřehánějte. Preferujte spíše červené víno, například značky Primitivo. Celkově se také pokuste co nejvíce omezit konzumaci vaječňáku a tvrdého alkoholu, ten nám dává snad nejvíce zabrat.

 

Pohybem ku zdraví

Není lepší způsob, jak trávit volné vánoční chvíle. Pokuste se do svého programu zařadit jakýkoliv pohyb, který vám udělá radost. Ovšem musí to být ta skutečná vnitřní radost, kterou ze sebe máte, když si trochu dáte do těla. Sportovní gaučing a štafetový běh od ledničky ke sporáku se bohužel nepočítá. Choďte na procházky, začněte s jógou, jeďte na lyže. Dělejte cokoliv, abyste alespoň někdy zapojili vaše svalstvo a nebyli tak po skončení svátků jak hadrový panák.

 

Odpočívejte

Vánoce jsou v první řadě svátky klidu. Dopřejte si tedy co nejvíce odpočinku, na chvilku vypněte, relaxujte a nabírejte síly na nový rok. Protože jak se říká, jak na Nový rok, tak po celý rok, a přece nechcete prožít celý další rok unavení.

 

Nestresujte se

Některý z výše uvedených bodů vám nevyšel? Nelámejte to přes koleno. Všechno, co děláte, jídlo, které jíte, to všechno si vychutnávejte. K Vánocům to koneckonců patří. I když vám přibyde nějaké to neplánované kilečko, nevěšte hlavu. Pořádně do těla si můžete dát až po skončení svátků. Případně si můžete nechat poradit s jídelníčkem přímo zde.

 

 

Autorka: Renata Vydrová

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů