Podzimní očista

Podzimní očista, je opravdu potřeba?

5
(15)

Detox

Většina lidí si pod pojmem detox nejspíše představí ovocné a zeleninové šťávy, čistící čaje, doplňky stravy nebo speciální náplasti a zábaly. Detoxikační programy slibují pročištění organismu od nahromaděných toxinů, navrácení energie, nakopnutí imunity, ale třeba i vyléčení z nemoci. Podzimní detoxy mají připravit tělo na zimu, především na pomyslný spánek, při kterém má nabrat síly. Mají také vrátit ztracenou energii a nastartovat imunitní systém. Co ale detoxikace ve skutečnosti znamená a je nutné, abychom tělo zbavovali přebytečných toxinů?

TIP: Vyzkoušejte podzimní jídelníček na hubnutí na 7 dní.

Jak je to doopravdy s detoxikací těla

Detoxikace je proces v těle vedoucí k odstranění cizorodé látky nebo ke snížení škodlivého účinku látky. Cizorodé látky, které se do těla dostanou, nemusí být nutně toxické, záleží na jejich množství nebo době kontaktu s látkou (dobrým příkladem je třeba alkohol). Cizorodé látky mohou být i látky přírodní, nikoliv pouze ty uměle vytvořené, což znamená, že i látky, které se běžně v potravě vyskytují, na nás mohou mít negativní účinek, pokud jich zkonzumujeme nadbytek. U běžného člověka dochází k intoxikaci v případě otravy nebo závislosti (například na drogách či alkoholu). Pokud je otrava látkou akutní, člověku je obvykle velmi zle a musí se dostavit do nemocnice. V případě, že se jedná o otravu chronickou, tedy že se toxiny skutečně v těle hromadí, protože si s nimi zrovna tělo nedokáže poradit, ukládají se do tukové tkáně, nezůstávají v trávicím traktu. Detoxy šťávami nebo doplňky stravy nám v tomto případě tedy opravdu nepomohou.

Vraťme se ale k detoxikaci. Naše tělo se detoxikuje neustále, což zajišťují naše orgány, a to především játra a ledviny. S detoxikací ale pomáhá i trávicí trakt, plíce nebo kůže, které toxické látky následně vyloučí z těla. Škodlivé látky, které se dostanou do našeho těla, putují do jater, kde se přemění tak, aby pro nás již nebyly nebezpečné. Následně se dostanou do ledvin, odkud jsou vyloučeny močí. Mohou se také vyloučit stolicí, kůží nebo dechem.  

Rizika a nežádoucí účinky těchto očist

Zdravému člověku by se při zařazení krátkodobého detoxu sice nemělo nic stát, lidem s určitými predispozicemi však mohou i uškodit. Hlavním problémem těchto kůr je nedostatečný energetický příjem a nedostatečný příjem živin, což může vést k bolestem hlavy, únavě, podrážděnosti, nedostatku vitaminů a minerálních látek a u určitých jedinců hrozí až poruchy příjmu potravy. Pokud je detox založen na konzumaci zeleniny a ovoce, je taky riziko nadbytečného příjmu vlákniny, což může vést k nižší vstřebatelnosti vitaminů a minerálních látek a následně k jejich deficitu. Pokud jste se rozhodli zařadit detox proto, že se dlouhodobě necítíte dobře, bude nejlepší se zamyslet nad svými každodenními návyky. Jestli jste přesvědčeni, že jsou v pořádku, je na místě navštívit lékaře. Detoxy mohou v tomto případě pouze oddálit objevení správné diagnózy a skutečného problému.

Detoxikační kůry mohou způsobovat i trávicí problémy, jelikož hrozí narušení střevního mikrobiomu, tedy střevních bakterií, které jsou pro nás velmi užitečné. Mohou mít také projímavé a diuretické účinky. Proč? Protože to je princip, na kterém jsou založeny. Je nejspíše jasné, že na braní projímadel není nic ozdravného.

Mýty o detoxech

Ptáte se tedy, jak je možné, že se po detoxu cítíte lépe? Nebo někdo jiný ve vašem okolí? To může být způsobeno několika faktory. Pokud vaše stravovací návyky před očistou nejsou zrovna ideální, bude platit, že jakákoliv změna je změna k lepšímu. Také to může být způsobeno tím, že jste kvůli detoxu začali přemýšlet nad svým životním stylem. Nebo se jednoduše může jednat o placebo efekt.

Už jste někdy zaslechli, že si játra potřebují odpočinout nebo je potřeba je pročistit? Dodržování detoxu je naopak může zatížit, a to kvůli nedostatečnému příjmu energie.

Také jste se mohli doslechnout, že bolest hlavy je důkazem detoxikaci organismu. Je tomu právě naopak. Tělo je zatíženo kvůli nedostatku energie a živin, což se může projevit bolestí.

Co udělat místo detoxu

To, že jednou nebo dvakrát do roka zařadíte detoxikační kůru, vás bohužel nespasí. Pokud víte, že vaše stravovací návyky nejsou optimální, ideálním řešením je postupná, trvalá a udržitelná změna. Myslete na dostatek bílkovin, komplexních sacharidů, rostlinných tuků, vlákniny, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků (ideálně zakysaných). Dostatečně pijte (ideálně vodu), hýbejte se, dbejte na dostatečný spánek, který je důležitý pro regeneraci, vyhýbejte se zbytečným lékům a alkohol konzumujte s mírou. Nezapomínejte se také radovat z maličkostí a dělat si čas pro sebe. Pokud budete tyto zásady dodržovat, určitě se nemusíte bát příchodu zimy, které můžete v plné síle čelit, a to i bez podzimní očisty

TIP: Chtěli byste změnit své stravovací návyky, ale nevíte jak? Nechte si poradit na nutriční konzultaci.

Autorka: Ing. Kristina Heřmanová

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 15

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hodnocené
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře