Diagnostika metabolismu

Diagnostika metabolismu – marketingový chyták?

4.8
(52)

Již delší dobu se na sociálních sítích objevují zavádějící reklamy slibující diagnostiku metabolismu, která vám pomůže určit, jaké potraviny brání tělu v hubnutí nebo naopak hubnutí podporují. Dále určí i podíl sacharidů, bílkovin a tuků ve vašem jídelníčku, stupeň bazálního (klidového) metabolismu či množství viscerálního (útrobního) tuku. Lze něco takového opravdu zjistit nebo se jedná jen o marketingový chyták? A opravdu vám tyto informace pomohou zhubnout?

TIP: Víte, jaké jsou 3 nejčastější chyby v hubnutí? Stáhněte si e-book ZDARMA.

Lze udělat diagnostiku metabolismu?

Nejde mi hubnout

Nejprve se podívejme na to, zda je vůbec reálné zjistit všechny informace, které dané stránky slibují. 

Pokud se podrobněji podíváme na to, jaký mechanismus využívají právě webové stránky slibující diagnostiku metabolismu, zjistíme, že se jedná o přístroj InBody S10. A tady nastávají hned 2 problémy:

Prvním je to, že InBody S10 je speciálně určeno pro pacienty s dialýzou, pacienty po operacích či pro imobilní pacienty na lůžku, kteří nemohou vstát a je nutné je orientačně zvážit v leže. (zdroj: https://www.inbody.cz/produkty/75-inbody

Druhým problémem je to, že InBody (ať už se jedná o jakýkoliv model) vám sice ukáže hodnotu klidového metabolismu, tedy nejnižší množství energie, které byste za den měli přijmout, ale určitě vám neukáže procentuální podíl živin, tedy kolik byste za den měli sníst sacharidů, bílkovin a tuků. Stejně tak vám neprozradí, jaké potraviny vám brání v hubnutí nebo naopak hubnutí podporují. A i kdyby vám něco takového poradilo, jsou to nesmysly. A já vám hned řeknu proč. 

Než se k tomu ale dostaneme, ještě se na chvíli zaměřme na nabídku webových stránek, které tvrdí, že metabolickou diagnostiku udělají pomocí měření na přístroji a rozboru krve. O krevních rozborech už dále není ani slovo, i kdyby však bylo, rozhodně z vaší krve nikdo není schopen říct, jaké potraviny byste měli nebo neměli jíst, abyste zhubli. Je to všechno pouze marketingový chyták. 

Potraviny podporující hubnutí

A teď už k těm potravinám. Neexistují potraviny podporující nebo brzdící hubnutí. Vždy jde jen o celkovou skladbu jídelníčku a zkonzumované množství. Právě tato nešťastná tvrzení mohou narušit zdravý přístup k jídlu a způsobovat zbytečný strach z určitých potravin, což ve výsledku může dospět až k ortorexii, poruše příjmu potravy, která je charakteristická posedlostí zdravou výživou, nebo klidně i k jiným poruchám. 

Co se týká ideálního procentuálního poměru živin, které bychom za den měli zkonzumovat, je to celkem jednoduché. Už jste někdy slyšeli o trojpoměru živin? Základní trojpoměr živin vypadá zhruba takto:

  • Sacharidy by měly tvořit okolo 50 % denního energetického příjmu
  • Bílkoviny 15 – 20 % denního energetického příjmu
  • Tuky cca 30 % denního energetického příjmu

Trojpoměr se může mírně lišit v závislosti na věku, pohlaví, tělesné aktivitě a tak dále, samozřejmě, že u silových či vytrvalostních sportovců bude jiný, nicméně obecně lze říci, že tento trojpoměr může běžná populace aplikovat a není vůbec nutné řešit jednotky procent. 

Důležité totiž není, kolik přesně procent tuků, bílkovin a sacharidů člověk sní, ale jestli jsou potraviny, které konzumuje, kvalitní, jestli vůbec ví, v jakých potravinách se živiny nachází, jestli dostatečně spí a pravidelně se hýbe a tak dále a tak dále.  

Nikdo z nás není schopen přesně do % určit, kolik jakých živin sní, proto úplně bohatě postačí řídit se základním trojpoměrem živin a cca vědět, kolik čeho si dát.

Co vám měření InBody skutečně odhalí

Klamavé reklamy též nabízí měření tuku v oblasti břicha. Hodnotu viscerálního tuku, tedy tuku uloženého okolo orgánů zapříčiňujícího srdečně-cévní choroby a dále i hodnotu bazálního metabolismu, lze však přesněji a do pár minut zjistit na diagnostických přístrojích Inbody 270 a vyšší řady. 

Díky tomuto měření dále zjistíte například:

  • Kolik kg vážíte
  • Kolik máte v těle vody, svalů a tuku
  • Jaký je váš metabolický věk
  • Jaká je hodnota vašeho bazálního metabolismu
  • Jaký je váš doporučený optimální příjem
  • Zda nemáte disbalanci mezi vaší pravou a levou stranou

A tak dále…

TIP: Chcete znovu obléct svoje oblíbené šaty? Pomůže vám online tréninkový program Fit40!

Co si z toho odnést? 

Nevěřte všemu, co se vám na sociálních sítích ukáže, speciálně co se týká výživy. Neexistují potraviny, které by způsobily nadváhu a kolik přesně % jakých živin jíte je úplně jedno, pokud netušíte, v jakých potravinách se nachází, jaké jsou kvalitní zdroje živin nebo jaký je váš optimální příjem energie (nerovná se bazální metabolismus). Bohatě vám stačí znát základní trojpoměr.

Nicméně nemusíte kvůli těmto marketingovým chytákům zavrhnout metody, jako je například měření InBody, které je super způsobem, jak zjistit, jaké je vaše tělesné složení a spoustu dalších informací. Jen si nenechte namluvit, že vám ukáže zázraky a v podstatě za vás udělá i veškerou práci.

Autorky: Ing. Kristina Heřmanová a Bc. Andrea Čadová

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 52

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře