Veganská dieta se, především v posledních letech, těší čím dál tím větší popularitě. Jelikož je tato dieta poměrně striktní, je potřeba hlídat si správný příjem makro i mikroživin, tedy sacharidů, bílkovin, tuků, vitaminů a minerálních látek. Toho se dá docílit kvalitní a pestrou stravou, kterou není v alternativních dietách vždy snadné přijímat. Aby byla strava dostatečně pestrá, je možné čas od času sáhnout po náhražkách, ať už masa, vajec či mléčných výrobků, jako jsou právě plátkové sýry. Jsou ovšem veganské sýry optimální náhradou klasických sýrů?
TIP: Pokud se chcete dozvědět, na co si dát jako vegan pozor, přečtěte si i Tento článek
Hlavními složkami veganských sýrů jsou voda, kokosový olej a modifikovaný škrob. Kokosový olej, který tvoří cca 20 % těchto sýrů, je z 90 % tvořen nasycenými mastnými kyselinami. Ty by měly tvořit maximálně 10 % z celkového denního příjmu energie, optimálně však okolo 7-8 % (celkově by tuk měl tvořit cca 30 % z celkového denního energetického příjmu). Při zvýšené konzumaci těchto kyselin, kterých už tak máme obvykle v jídelníčku nadbytek, se zvyšuje například riziko kardiovaskulárních onemocnění. Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí kokosový olej mezi méně vhodné tuky a doporučuje jeho konzumaci omezit.
Podívejme se také na bílkoviny, za jejichž zdroj je sýr považován. V průměru obsahují veganské plátkové sýry 0 – 2,8 gramů bílkovin na 100 gramů výrobku, přičemž běžné plátkové sýry obsahují okolo 25 gramů bílkovin. Zaměříme-li se na tuky, jejich naprostou většinu tvoří u veganských sýrů již zmíněné nasycené mastné kyseliny. Ty najdeme i v sýru klasickém, nicméně v mnohem menším procentuálním zastoupení.
Zde můžete vidět porovnání nutričních hodnot veganského (vlevo) a klasického sýru Gouda (vpravo).
(Zdroj: https://www.kosik.cz)
Stejně jako u racionální diety, tak i u alternativních, jako je veganská, by se mělo dbát především na kvalitu potravin, na jejich čerstvost a pestrost. Ideální je volit co nejvíce potravin v jejich původní formě a vždy důkladně pročíst složení výrobků. Veganské plátkové sýry se složením značně odlišují od sýrů klasických. Obsahují téměř nulové množství bílkovin a vysoké procento nasycených mastných kyselin. Pokud tedy toužíte po sýrové alternativě, nutričně zajímavější může být doma vyrobený veganský sýr, který se dá udělat například z ořechů. Počítejte ovšem s tím, že takový sýr bude pouze zdrojem tuků, bude však obsahovat minimální množství nasycených mastných kyselin. K doplnění potřebných bílkovin je následně nutné využít jiné zdroje.
TIP: Chcete zhubnout i po 40? Stáhněte si ukázku jídelníčku spokojené ženy
Autor: Ing. Kristina Heřmanová