jíst málo není cesta k hubnutí

Proč jíst moc málo není správná cesta k hubnutí

5
(16)

Stálé čtenáře tato informace jistě nepřekvapí, pro nováčky zopakuji. Jíst málo není a nikdy nebude správná cesta jak shazovat přebytečná kila. V tomto článku si povíme, proč tomu tak je. 

Projezte se k hubnutí

Tato věta může znít jako zavádějící, pokud si ji ovšem zasadíte do kontextu, uvidíte, že je tomu skutečně tak a ke štíhlé postavě se musíte projíst. Je ale samozřejmě nutné vybírat, co budete konzumovat. Je třeba dodržovat zásady zdravého stravování, tedy dodržovat optimální denní energetický příjem, vybírat kvalitní potraviny, volit vhodnou tepelnou úpravu, ale také dbát na pitný režim, dostatečně spát a pravidelně se hýbat. Vhodnými potravinami se rozumí například ovoce, zelenina, celozrnné výrobky (jako je třeba pečivo), luštěniny, ryby, maso, mléčné výrobky (především zakysané), ale třeba také přílohy (rýže, těstoviny, brambory) nebo cokoliv dobrého, na co máte zrovna chuť. Zdravý jídelníček je o rovnováze, to znamená, že byste si čas od času a v rozumné míře měli dopřát vše, po čem zrovna toužíte. 

TIP: Další chyby, kvůli kterým se vám možná nedaří zhubnout, najdete zde

Pozor na večerní mlsání 

proč jíst moc málo není cesta

Možná jste žili v domnění, že hladovění je výborná cesta, jak začít hubnout. Méně kalorií = méně tuku, že? To, že přestanete dostatečně jíst, může ovšem napáchat mnohem víc škody než užitku. Když nemá tělo dostatek energie a živin, začne si o ně samo říkat, vy potom můžete skončit večer u lednice a cpát do sebe všechno, co právě najdete. Energetický příjem bude ve výsledku mnohem vyšší, než kdybyste se normálně najedli kvalitných potravin. Nedostatek potravy má také velký vliv na psychiku, může se proto stát, že budete nad jídlem neustále přemýšlet, což vás bude omezovat i v běžném životě. Můžete být také podráždění, nepříjemní a bez energie. I to může následně způsobit přejídání.

Hladověním přicházíte o svaly

V případě, že se udržíte a nepřepadne váš záchvatovité přejídání, budete skutečně hubnout. Z vašeho těla se ale začne vytrácet nejen tuk, ale i voda a důležité svaly. Svaly jsou klíčové pro pohyb a správné držení těla, v našem těle ale hrají několik dalších důležitých rolí. Jsou metabolicky aktivní tkání, to znamená, že čím více svalů máte, tím více tělo spaluje kalorie i v klidovém stavu. Svaly také chrání pojivé tkáně, s dostatečnou svalovou zásobou tak můžete předejít některým zraněním. S vyšší svalovou hmotou je také spojován menší pocit hladu a dlouhověkost. Sami tedy jistě uznáte, že svalová hmota je nám ku prospěchu a není radno ji zbytečně ztrácet hladověním. 

Tak co, stále si myslíte, že jíst málo je správná cesta k hubnutí? Za nás určitě ne! 

TIP: Jak poznat, že hubnete tuk a nabíráte svaly? Nechte se změřit na InBody.

Autorka: Ing. Kristina Heřmanová 

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 16

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře