Syrovátkový protein

Jaký protein je pro vás nejlepší?

5
(2)

Určitě jste se už někdy setkali se slovem protein. V tomto článku se podíváme, co to protein vlastně je a jaké typy proteinu máme. V článku budeme mluvit o proteinu v podobě doplňku stravy, který slouží ke zvýšení příjmu bílkovin. Jinak slovo protein vlastně znamená bílkovina, ale to samozřejmě nezní tak zajímavě. 

Co to tedy ten protein je? 

Je to koncentrovaný zdroj bílkovin. To znamená, že využijeme nějaký běžný zdroj bílkovin a jeho zpracováním z něj vytvoříme produkt, který má vysoký obsah bílkovin. Bílkoviny jsou jednou ze základních živin v naší stravě a plní celou řadu funkcí jako například hormonální, imunitní, strukturální, atd… Skládají se z dlouhých řetězců tzv. aminokyselin, které se dělí na esenciální a neesenciální, podle toho, zda je musíme přijímat ze stravy, nebo si je naše tělo může vytvořit samo. A teď už dost chemie a pojďme se na proteiny podívat více prakticky. 

Kdy se vám vyplatí užívat protein? 

Pokud máte problém s dostatečným příjmem bílkovin ze stravy a nechcete například více jíst, můžete protein využít jako náhradu svačiny a zvýšit celkový příjem bílkovin. Díky tomu se vám tabulky budou hezky zelenat. 

Druhým důvodem může být fakt, že pravidelně cvičíte a chcete podpořit růst svalové hmoty. Potom může být zdroj kvalitních bílkovin v podobě syrovátkového proteinu něco, co vám pomůže budovat svalovou hmotu. Samozřejmě pouze za předpokladu, že máte správně nastavený jídelníček a trénink. 

Jaké máme typy proteinu? 

Proteiny můžeme rozdělit podle zdroje ze kterého pochází. V takovém případě je dělíme na rostlinné a živočišné. Rostlinné proteiny jsou vhodné pro vegany a skládají se často z proteinu hrachového, sójového či rýžového. Můžete také narazit na konopný protein či jiné varianty. V případě rostlinného proteinu doporučuji volit směs z více zdrojů, a nikoliv pouze jednosložkový rostlinný protein. Zde je pár příkladů. 

Protein po tréninku

Živočišné proteiny jsou nejčastěji syrovátkové, ale můžeme se setkat také s hovězím či vaječným proteinem, nebo jejich směsí. Já osobně doporučuji využívat syrovátkový protein, který má výborné bílkovinné složení a velice dobrou vstřebatelnost. Naopak bych se spíše vyhýbal hovězímu proteinu, který má často horší složení s vyšším obsahem hydrolyzovaného kolagenu. 

Syrovátkové proteiny můžeme dále dělit podle způsobu výroby na koncentrát, izolát, hydrolyzát a kasein. Kdy izolát a koncentrát mají normální vstřebatelnost, hydrolyzát je předem naštěpený protein na kratší řetězce aminokyselin, takže se rychleji tráví a je tedy skvělý například po tréninku a kasein se naopak tráví velmi dlouho a používá se proto jako noční protein. 

Jaký protein je nejlepší pro popíjení během dne? 

Pokud hledáte obyčejný protein na popíjení během dne bude vám stačit, když si koupíte nějaký syrovátkový izolát, či koncentrát, případně můžete sáhnout i po směsi proteinu. Pokud chcete raději volit rostlinný protein, můžete vyzkoušet proteiny z různých rostlinných směsí.

Zde je syrovátkový protein, který doporučuji.

Zde máte tip na směs syrovátkového proteinu.

Protein po tréninku

Zde máte tip na rostlinný protein.

Jaký protein je nejlepší po tréninku? 

Po tréninku si také můžete dát klasický syrovátkový protein. Já osobně volím hydrolyzát, protože mi vyhovuje. Když si dáváte protein není potřeba, abyste si ještě dávali BCAA, či jiné aminokyseliny. 

Tento protein je super po tréninku.

Jaký protein je nejlepší pít večer? 

Na internetu možná najdete doporučení, že před spaním je nejlepší si dát tzv. noční protein, který obsahuje kasein. Já osobně noční protein nepoužívám a raději večer volím hydrolyzát, pokud se cítím více rozbitý po tréninku, abych zbytečně během spánku nezatěžoval trávení a nezhoršoval jsem si kvalitu spánku. 

Tip pro hodně vytížené sportovce

Když jsem chodil trénovat pozdě večer, hledal jsem způsob, jak pomoci regeneraci a zároveň nezatěžovat trávení a nekazit si tím kvalitu spánku. Osvědčila se mi tato kombinace. Po tréninku jsem si dával dvě odměrky hydrolyzovaného proteinu s 2 kapslemi kvalitního magnesiaCBD. Ráno jsem se budil méně rozbitý a také mi to před spaním pomohlo zklidnit hlavu. 

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře