Jak-vybrat-kvalitního-výživového-poradce

Jak vybrat kvalitního výživového poradce

5
(1)

Rozhodli jste se začít hubnout, ale nechcete na to být sami? Hledáte odborníka, který vám v tom pomůže? 

Možná jste překvapení, že když do vyhledávače zadáte “výživový poradce”, vyjedete vám víc výsledků, než byste dokázali projít za jeden rok. Víte proč? 

Kdo může být výživový poradce?

V České republice je bohužel poradenství ve výživě volná živnost a poradce pro výživu může dělat kdokoliv, kdo přijde na živnostenský úřad, vyplní formulář a zaplatí poplatek. Výživovým poradcem se tedy bohužel může stát kdokoliv a téměř ihned.

Jaké může mít výživový poradce vzdělání? 

Vybrat výživového poradce

Ačkoliv, k tomu stát se výživovým poradcem žádné vzdělání nepotřebujete, většinou má každý výživový poradce alespoň nějaký kurz. 

Existují intenzivní kurzy, které jsou na několik měsíců a také kratší víkendové kurzy ze kterých si můžete odnést určitý certifikát. Na internetu (zejména v zahraničí) najdete i online kurzy o výživě, které vám po dokončení a vyplnění online testu, také poskytnou certifikát. 

To že má výživový poradce “pouze” nějaký z těchto kurzů neznamená, že bude špatným poradcem, protože samozřejmě může mít dlouholeté zkušenosti a sám se může vzdělávat například z odborných zdrojů. 

Můžete najít také opravdu kvalitní zahraniční kurzy, které jsou například na půl roku a z těch nejlepších si můžete odnést opravdu mnoho praktických informací. 

Další možností je vystudovat vysokou školu se zaměřením na výživu, a to můžete buď na ČZU v Praze, nebo na VŠCHT. Kde najdete obory zaměřené na výživu a potraviny. Během studia načerpáte spoustu teoretických znalostí a máte také možnost vyjet do zahraničí a udělat si opravdový rozhled na základě mezinárodní zkušenosti. 

Jestliže chcete pracovat i s nemocnými, je nezbytné vystudovat obor nutriční terapeut, který můžete studovat na lékařských fakultách, nebo vyšších odborných zdravotních školách. O rozdílu mezi nutričním terapeutem a výživovým poradcem se ještě zmíníme v jiném článku. 

Nutriční poradce, specialista, terapeut, nebo dietolog, kdo se v tom má sakra vyznat? 

Výživový poradce 2

Rozumíme vám, není jednoduché se v tom vyznat. Každý druhý poradce se snaží vymyslet určitou modifikaci, aby se trochu odlišil od konkurence. Koukneme se na ty základní pojmy a trošku si je vysvětlíme. 

Nutriční poradce je to samé jako výživový poradce, pouze to zní někomu trošku lépe. Stejně tak výživový specialista je pouze lépe znějící název výživového poradce. 

Oproti tomu nutriční specialista a tarapeut je člověk, který vystudoval obor nutriční terapie na VOŠ, nebo v bakalářském, či magisterském studiu a může radit s výživou i nemocným lidem. Také se můžete setkat s pojmem dietolog. To je lékař, který se zabývá léčebnou výživou.

Jak poznat kvalitního výživového poradce? 

V první řadě by se o vás měl pořádně zajímat a určitě by vám ve dveřích neměl cpát hromady doplňků stravy. Mělo by ho zajímat jaký je váš zdravotní stav, stravovací návyky, pohybové návyky, jaké doplňky stravy či léky užíváte. 

Měl by se vás ptát na váš spánek, stav stolice a ideálně by měl také provést analýzu vašeho současného jídelníčku, aby vám mohl skutečně co nejlépe pomoci.  

POZNÁMKA: To všechno o vás zjišťujeme v rámci výživového koučinku a nabídneme vám skutečně individuální péči, díky které dokážete za 6 měsíců udělat takový pokrok, jaký se vám nepodařil udělat za celý život. 

Jestliže výživový poradce zjistí, že máte například odstraněnou část tenkého střeva, nebo jste po operaci slinivky atd…, potom by měl spolupracovat s nutričním terapeutem, nebo vás k němu poslat. Není nic špatného na tom, když upřímně řekne, že existuje někdo, kdo vám pomůže lépe než on. 

Na co si dát u výživových poradců pozor? 

Výživové poradenství

Určitě není dobré spolupracovat s někým, kdo se chová jako by věděl všechno nejlépe, protože takovému člověku chybí pokora. Ta je zásadní nejen ve výživě. 

Rozhodně se vyhněte výživovým poradcům, kteří se vám budou snažit stanovovat diagnózu na cokoliv. Diagnózu může stanovit pouze lékař, výživový poradce na to nemá dostatečné znalosti ani praxi. 

Také se vyhněte poradcům, kteří se tváří a chovají jako by vás už měli přečtené aniž by vás znali. Určitě vám nebude příjemné pracovat s někým, kdo vás odsoudí hned ve dveřích. 

V případě že vám výživový poradce slibuje zázraky, když máte závažné zdravotní problémy, rychle utíkejte pryč!!! Takový výživový poradce chce primárně očistit vaši peněženku. 

Velký nešvar málo zkušených poradců je blamáž ohledně zavodnění těla. To vám často řeknou po “převážení” váhou, kterou pouze držíte v ruce na ulici. Následně vám na tento problém dají speciální čaj za pár set korun. 

Obezřetní buďte zejména ve chvíli, když vám výživový poradce bude cpát spoustu doplňků stravy, a to ideálně i těch, které vám mají nahradit některá denní jídla. I v tomto případě berte nohy na ramena.

Častým nešvarem mohou být historky o vašem překyseleném organismu. Na to vám samozřejmě hned nabídnout speciální doplňky stravy pro odkyselení vašeho organismu. Řekneme vám tajemství. Vaše tělo udržuje velmi úzkou hladinu pH (hodnota pro kyselost, či zásaditost) a při jejím porušení skončíte po chvíli v kómatu. Oproti tomu moč je odpadní produkt jejíž pH upravuje tělo dle potřeby a absolutně nevypovídá o kyselosti vašeho organismu. Jestliže se toho přesto bojíte, řešte to s lékařem. 

Vyhněte se také výživovým poradcům, kteří vám budou cpát kůry pro detoxikaci. Vaše tělo detoxikuje 24/7 a to játry, ledvinami, střevy, kůží i plícemi. Kdyby to nedělalo, už tady nikdo z nás není. Pokud chcete prospět svému tělu, jezte rozumně, nepijte často alkohol, nezneužívejte drogy a nezapomínejte se hýbat. Uděláte tím mnohem lepší skutek než speciální detoxikační kúrou za několik tisíc korun. 

TIP: Hledáte poradce, který vám nebude cpát nesmysly a opravdu vám pomůže? Tady máte odkaz. 

Co by výživový poradce neměl dělat? 

Neměl by s vámi spolupracovat, když trpíte závažnými onemocněními, které limitují váš jídelníček. V takovém případě by měl spolupracovat s nutričním terapeutem, nebo vás k němu poslat. 

Neměl by do vás cpát doplňky stravy a tvrdit vám, že jimi můžete nahradit jídlo. V první řadě by vám měl pomoci vytvořit nové zdravé návyky na základě analýzy vašeho současného jídelníčku. Vše by měl stavět primárně na normálních potravinách. 

Neměl by vám přetvářet život podle jídelníčku. To vy byste měli určit, jestli chcete jíst třikrát nebo pětkrát denně. To vy byste měli říct, jaké potraviny v jídelníčku nechcete atd… Pokud je to naopak, raději spolupráci ukončete. 

Neměl by vám slibovat zázraky. Ačkoliv je krásná představa, že bychom dokázali za měsíc shodit zdravě 10 kg a udržet si to. Není to možné, a jestliže vám někdo slibuje zázraky, nevěřte mu. Kdyby se mu to náhodou povedlo, výsledky bohužel nevydrží dlouho. 

A to je všechno. Doufáme, že vám tento článek pomůže znovu se nespálit a najít kvalitního výživového poradce. V případě, že chcete udělat skutečný pokrok za 6 měsíců, můžete začít spolupráci zde. 

Jaké výživové poradce ještě doporučujeme?

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře