sladké

Jak se zbavit chutí na sladké?

4.7
(32)

Odhalte, proč máte chutě 

Příčin může být hned několik. Nejčastějším důvodem, proč máte chuť mlsat, je to, že jíte málo. Tělo má nedostatek energie a živin, které se snaží nějakým způsobem sehnat. Vy pak obvykle sáhnete po něčem energeticky bohatém, ale chudém na potřebné živiny. 

Dalším důvodem může být to, že vám něco v jídelníčku chybí. Mohou to být třeba bílkoviny, které vás nejvíce zasytí. Také to ale mohou být komplexní sacharidy, které by měly tvořit více než polovinu vašeho příjmu. Také je možné, že nepřijímáte dostatek vlákniny, která má opět sytící funkci. 

Nedostatek energie a jednotlivých živin vede nejen k chutím na sladké, ale následně i k přejídání

Stejně tak může k chutím na sladké přispívat i nedostatek spánku. Proč je spánek tak důležitý, jsme si již vysvětlili v tomto článku

Možná je vaším problémem emoční jedení. To znamená, že vaše emoce zajídáte, místo toho, abyste je prožili či vyřešili. Tím ovšem docílíte jen krátkodobé úlevy. V jídle hledáme útěchu již odmalička. Už jako děti jsme dostávali sladkosti za odměnu, proto v nás jídlo vyvolává pozitivní asociace. Vzniká tak zlozvyk, který vás nutí sáhnout po jídle, kdykoliv máte nějaký problém a ne tehdy, když máte skutečně hlad. Stáváte se tak na jídle skutečně závislými.  

Začněte řešit příčinu 

Možné příčiny bychom měli. Jak je tedy vyřešit? 

Zjistěte si, jaký by měl být váš optimální energetický příjem a dbejte na dostatečný a pravidelný přísun kvalitních potravin. Také byste měli vědět, kolik jednotlivých živin denně přijmout a zaměřit se na to, co vám chybí. Příjem vlákniny by se měl pohybovat ideálně okolo 25 – 30 gramů na den, příjem makronutrientů (tedy sacharidů, bílkovin a tuků) je u každého individuální.  

Tipy na zdravý spánek najdete zde, pokud vás trápí právě ten. 

vědomé jedení

Jestli vás trápí zajídání negativních emocí, začněte jíst vědomě. Opravdu se soustřeďte na to, když se jdete najíst. Zeptejte se sami sebe “jaký je důvod? Mám hlad, nebo jsem ve stresu z práce?”. Když jdete jíst, soustřeďte se jen na jídlo. nekoukejte na televizi ani do počítače a v klidu se najezte. Udělejte si určitý režim, abyste věděli, kdy budete jíst a co. Musíte mít přehled o tom, co jíte. Také začněte vnímat, co spouští vaše emoční jedení a snažte se tento spouštěč eliminovat. Zkuste se také rozptýlit jinými aktivitami, co máte rádi. 

Srovnejte si to v hlavě 

Je možné, že je váš vztah s jídlem rozhozený a vy se neustále motáte v kruhu. Teoreticky všechno víte správně, ale do praktického života se vám vaše vědomosti nedaří převést. Doba se totiž mění a s ní i výživové trendy. To, co jste si několik let mysleli, že je správné, je naopak neefektivní a neudržitelné. Nikdo vás od malička nevedl k tomu, abyste měli zdravý vztah k jídlu a nikdo vás neučil, jak to udělat. Je proto nutné, abyste s tím začali sami a pomalu a postupně se dopracovali k tomu, že vás jídlo neovládá a držíte si pro vás ideální váhu bez toho, abyste se museli striktně omezovat. Jedině tak vyřešíte své problémy jednou provždy. Vybudovat si zdravý vztah k jídlu není jednoduché a vyžaduje to spoustu pozornosti. Není žádná ostuda, pokud nevíte, jak na to. V začátcích vám může pomoci nutriční konzultace, díky které zjistíte nejen, jak si zdravý vztah k jídlu vybudovat, ale i to, jak si ho udržet. 

Autorka: Ing. Kristina Heřmanová 

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasů: 32

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hodnocené
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře