4 tipy, jak se zbavit zácpy

4.5
(21)

Zácpa patří mezi časté trávicí potíže, kterou podle odhadů trpí mezi 20 až 30 % lidí ve vyspělých zemích. Je to stav, kdy se stolice objevuje méně než třikrát týdně a má tvrdou a suchou konzistenci, což může být bolestivé a nepříjemné. Naštěstí existuje několik jednoduchých kroků, které vám mohou pomoci se jí zbavit. Tento článek poskytuje čtyři užitečné tipy, jak se zbavit zácpy a udržet stolici v pohybu. Pokud je budete dodržovat, určitě se vám uleví. Rozhodně není na škodu se jich držet, i když zácpou netrpíte, protože vám jí pomohou předejít. 

1. Jezte dostatek vlákniny

Pro prevenci zácpy je zcela zásadní přijímat v jídelníčku dostatek vlákniny. Je potřeba mít denní příjem vlákniny alespoň 25-30 g. Vlákninu najdete například v ovoci, zelenině, celozrnných výrobcích a luštěninách. Díky dostatečnému příjmu vlákniny budete o krok blíže k tomu zbavit se zácpy. 

TIP: Přečtěte si článek jak navýšit příjem vlákniny. 

2. Pijte dostatek tekutin

Pro zdravou a pravidelnou stolici je také nezbytné mít správně nastavený pitný režim. Pokud tedy víte, že pijete málo, je čas to napravit. Během dne by 80 kg muž měl vypít zhruba 3 l tekutin a 60 kg žena cca 2 l tekutin. Doporučuji pít primárně čistou vodu nebo neslazené čaje. Váš pitný režim by určitě neměli tvořit slazené nápoje a alkohol. 

3. Mějte dostatek pohybu 

Pohyb je důležitý pro prevenci zácpy, protože pomáhá stimulovat trávicí trakt a udržovat správný tok stolice. Dostatečná fyzická aktivita může zlepšit peristaltiku střev, tedy pohyb střev, který pomáhá při pohybu stolice.

Na druhou stranu nedostatek fyzické aktivity může vést k oslabení střevních svalů a zpomalení peristaltiky, což může vést k zácpě. Proto je důležité zahrnout dostatečnou fyzickou aktivitu do svého denního režimu, pro udržení správného pohybu stolice a zabránění vzniku zácpy.

Zařaďte proto do svého denního režimu nějaké jednoduché cvičení, jako je chůze, jogging nebo plavání. To může pomoci stimulovat střevní trakt a udržet stolici v pohybu. Je také důležité se vyhnout dlouhému sezení, protože to může zpomalit peristaltiku a vést ke zácpě.

TIP: Nově nabízím také osobní tréninky v Praze. 

4. Pořiďte si štokrle 

Pozice pro vykonání potřeby může také pomoci s vyprazdňováním. Proto vám doporučuji, ať si pořídíte štokrle. Díky tomu budete v přirozenější poloze a půjde vám to hned lépe. Zároveň tak budete předcházet hemeroidům z nekonečného “tlačení”. 

V případě, že by vám ani tyto tipy nepomohly, obraťte se na svého lékaře a proberte s ním další možnosti. 

Možná vám toto téma přišlo tabu, ale je to něco, co s klienty rozebírám na konzultacích každý den. Právě stolice totiž napoví mnoho o vašem jídelníčku i životním stylu. Kdybyste měli zájem zjistit, co děláte ve stravování špatně a co naopak dobře, můžete využít konzultaci se mnou.

Autor: Ing. Ladislav Žatečka

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasů: 21

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře