Možná tušíte, že nejlepším zdrojem vitaminů a minerálních látek je denní příjem čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud víte, že jste s konzumací čerstvých produktů poměrně pozadu, můžete v určitých případech využít doplňky stravy. Nekonzumovat ovoce a zeleninu ale znamená, že snižujete také svůj příjem vlákniny a dalších cenných látek. Abyste ale měli ještě větší motivaci denní příjem ovoce a zeleniny nezanedbávat, připravili jsme si pro vás tento přehled, který vám objasní hlavní funkce a přínosy vitaminů a minerálních látek v těle. Také zjistíte, v jakých potravinách tyto nepostradatelné látky hledat (nejsou totiž pouze v ovoci a zelenině, ale to je vám asi jasné) nebo třeba jaké jsou doporučené denní dávky.
TIP: Víte, jaké jsou 3 nejčastější chyby v hubnutí? Stáhněte si e-book ZDARMA.
Doplněk stravy je ústně podávaná „tableta, kapsle, měkký gel, gelová tobolka, tekutina či prášek“. Může obsahovat vitaminy, minerální látky, byliny či jiné rostliny, aminokyseliny, či jejich koncentráty, metabolity, esenciální látky či výtažky.
Věc se má s doplňky stravy tak, že si spousta lidí myslí, že mohou nahradit běžné potraviny, že vám zajistí dlouhodobé zdraví, zlepší sportovní výkonnost nebo že zkrátka udělají práci za vás. Tak to bohužel nefunguje.
Nikdo vám nemůže zaručit, že doplňky stravy skutečně fungují, narozdíl od léčiv se jejich účinek prokazovat nemusí.
V některých životních situacích jsou však nutností (například v nemoci nebo těhotenství) a v určitých obdobích mohou též přijít vhod, jako třeba vitamin D v zimě nebo omega 3 mastné kyseliny, pokud nejíte ryby.
Nejsou však vaší spásou, jsou přesně tím, čím se nazývají, doplňkem běžné stravy.
Vitaminy jsou organické neenergetické látky. Nejsou lidským organismem tvořeny v množstvích, která jsou potřebná k zajištění fyziologických potřeb. Musíme je proto přijímat stravou, a proto je označujeme jako esenciální. Vitaminy mají funkci biokatalyzátorů, zúčastňují se celé řady pochodů v látkové přeměně, regulaci metabolismu a genové expresi, a také plní funkci antioxidantů (látky chránící před nežádoucími účinky v těle vznikajících škodlivých látek – volných radikálů a přispívají k ochraně buněk a celého imunitního systému). Nedostatek různých vitaminů způsobuje specifické příznaky. Nadbytek některých vitamínů může být taktéž rizikový.
Tyto vitaminy tělo vstřebává spolu s tuky a jsou ukládány v játrech a tukové tkáni. Ze základní školy si jistě všichni vybavujete humornou mnemotechnickou pomůcku, díky které si můžete vytaminy A,D,E a K zapamatovat.
Vitamin A (retinol) je důležitý pro zrak. Působí preventivně proti zánětům sliznice dýchacích cest, má příznivé účinky na plodnost a také zabraňuje předčasnému stárnutí kůže a vzniku vrásek. Jeho nedostatek se projevuje šeroslepostí.
Zdroje: ryby, vnitřnosti a žloutky, mrkev, špenát, brokolice, meruňky (prekurzory vitamínu A jsou beta-karoteny vyskytující se především v oranžových a červených plodech).
Vitamin D (D2 = ergokalciferol a D3 = kalciferol) reguluje hladinu vápníku a fosforu v krvi. Podílí se tak na stavbě kostí a zubů, působí preventivně proti vzniku osteoporózy, zvyšuje obranyschopnost organismu, ovlivňuje srdce a krevní oběh, svalovou sílu a činnost mozku a zvyšuje odumírání mutovaných buněk, jejichž množení by vedlo ke vzniku nádorů.
Zdroje: vzniká v těle po styku pokožky s ultrafialovým zářením (pobyt na slunci), nachází se také v rybách, mléku a mléčných výrobcích, ovesných otrubách.
Vitamin E (skupina tokoferolů) příznivě ovlivňuje funkci pohlavních orgánů, působí preventivně proti vzniku srdečních a cévních chorob, protože napomáhá snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu a je důležitý pro zdraví pokožky.
Zdrojem tohoto vitamínu jsou pšeničné klíčky, ořechy a semínka, vařený špenát, kapusta, ostružiny nebo rybíz, křupavé müsli, papaya, avokádo a mango.
Vitamin K (fylochinon) je nezbytný pro srážlivost krve.
Zdroje: listová zelenina (salát, kapusta, špenát), mléko a mléčné výrobky, maso a vnitřnosti, syrový květák, vařená cizrna, sójový olej.
Vitamín B1 (thiamin) působí na metabolismus sacharidů, což je pro jejich trávení a zpracování v těle nesmírně důležité.
Zdroje: kvasnice, klíčky, hrách, sója, vnitřnosti, maso, celozrnná mouka, rovněž je vytvářen střevní mikroflórou.
Vitamín B2 (riboflavin) se účastní tvorby krevních elementů a zárodečných buněk.
Zdroje: syrovátka, droždí, obilné klíčky, lipový květ, játra, ledviny, vejce, sušené mléko.
Vitamín B6 (pyridoxin) zpomaluje vývoj demence a Alzheimerovy nemoci a snižuje riziko koronárního onemocnění (infarktu myokardu).
Zdroje: celozrnný chléb, brambory, avokádo, kuřecí a vepřové maso, hovězí játra, vařená cizrna, banány, fazole, vejce, ryby (losos a tuňák), ořechy, kvasnice.
Vitamín B7 (biotin) má důležitou funkci v metabolismu sacharidů, tuků a aminokyselin v našem těle.
Zdroje: vnitřnosti, mléčné výrobky, kvasnice, maliny, květák.
Vitamín B9 (kyselina listová) výrazně se uplatňuje při procesu krvetvorby. Jak možná víte, kyselina listová je velmi důležitá například pro těhotné ženy, které ji během těhotenství často doplňují kvůli její zvýšené potřebě. Její dostatek je ovšem důležitý i pro běžnou populaci.
Zdroje: játra, vnitřnosti, mléko, listová zelenina, ovesné otruby, vařený chřest, zelený hrášek, avokádo, vlašské ořechy, vařené fazole, vařená čočka.
Vitamín B12 (kobalamin) je důležitý při krvetvorbě, ovlivňuje zrání erytrocytů (červených krvinek), dále pro správnou funkci imunitního systému, udržování paměti, soustředění a také učení.
Zdroje: játra, ledviny, žloutky, sýry, tvaroh, libové hovězí maso, ústřice, kuřecí prsa, vařené vejce, šálek jogurtu, zelené fazolové lusky, hrášek, červená řepa, mrkev, hrst hrozinek.
Vitaminy rozpustné ve vodě však netvoří jen ty ze skupiny B.
Vitamín C (kyselina akorbová) působí na tvorbu červených krvinek, má vliv na pevnost cévní stěny, a také ovlivňuje tvorbu a funkci hormonů nadledvin. Má význam pro tvorbu kolagenu a brání krvácení dásní. Zvyšuje imunitu a odolnost organismu a tím snižuje riziko nemocí z nachlazení i riziko vzniku rakoviny.
Zdroje: ovoce, zelenina – především brambory, zelí, rajčata, brokolice, černý rybíz, šípky, jahody, citrusové plody, kiwi, petržel, paprika, jahody, květák, růžičková kapusta.
Vitamin C se z potravin často vytrácí při úpravě potravin, a to konkrétně oxidací (cca 20-55 %), vyluhováním (cca 13-40 %), při vaření (10-15 %), osvětlením (30-50 %), skladováním (60-70 %) nebo při rozmrazování (až 60 %). Na to je potřeba při úpravě a konzumaci těchto potravin myslet.
Kromě hlavních živin a vitaminů je třeba také zajistit vyvážený příjem minerálních látek, které sice nejsou pro organismus zdrojem energie, ale i tak jsou naprosto nezbytné.
Podle denního množství potřebného pro organismus je dělíme na:
Vápník (obsah v těle 1200 g)
vstřebatelnost ≥ 50 % (květák, růžičková kapusta, brokolice, kapusta, tuřín, řeřicha)
vstřebatelnost ≈ 30 % (mléko, jogurty, sýry, kalciem obohacené sojové produkty a tofu)
vstřebatelnost ≈ 20 % (mandle, sezam, sladké brambory, fazole)
vstřebatelnost ≤ 5 % (špenát, rebarbora)
Fosfor (500–700 g v těle: v kostech a zubech, měkké tkáně, krev)
Sodík
Draslík
Hořčík (obsah v těle 20–28 g: v kostech a ve svalovině)
Síra
Železo (v lidském těle 4 g)
Měď
Zinek (obsah 2–2,5 g v lidském organismu: svaly, kosti, ostatní tkáně)
Mangan
Jod (15–25 mg v lidském organismu: ve štítné žláze)
Molybden
Selen (v těle se nachází 10–15 mg)
Fluor (obsah v těle 3,5–4 g: většina v kostech)
Chrom
Kobalt
Pokud jste skutečně dočetli až sem, gratuluji! 🙂
Některé minerální látky jsou vázány ve vitaminech (např. vitamin B1 obsahuje síru, vitamin B12 kobalt).
Minerální látky určují buněčné vstřebávání některých vitaminů a vitaminy zase vstřebávání některých minerálních látek. Jako nejdůležitější lze jmenovat fosfor, který podmiňuje vstřebávání vitamínů skupiny B a zinek, který napomáhá uvolňování vitamínu A z jater, a naopak, vitamín C zesiluje příjem železa a vitamín D vápníku.
TIP: Chcete znovu obléct svoje oblíbené šaty? Pomůže vám online tréninkový program Fit40!
Vitamíny a minerální látky jsou nezbytnou součástí stravy. Pokud je váš jídelníček vyvážený a obsahuje dostatek vlákniny, lze předpokládat, že s přísunem vitamínů nebudete mít problém. Často je však nutné doplňovat vitamin D, a to především v zimních měsících. Co se týče minerálních látek, bývá mezi běžným obyvatelstvem patrný nedostatek fluoridu, jodidu, zinku a hořčíku. Doporučené dávky mají poměrně široké rozmezí a závisí i na celkovém stavu organismu (těhotenství, rekonvalescence po úrazech).
Teď už víte, kde se jaké vitaminy a minerální látky nacházejí, pokud tedy máte pocit nebo dokonce víte, že některé látky máte nedostatek, budete vědět, na jaké potraviny se zaměřit!
Autorka: Edita Kaprálová
Edit: Ing. Kristina Heřmanová