V návaznosti na rozhovor s Anetou Grabmüllerovou, úspěšnou triatlonistkou, který jsme nedávno slyšeli, jsme se rozhodli napsat článek o závažném tématu, které je bohužel i dnes velmi aktuální.
Jedná se o RED-S, tedy relativní energetickou nedostatečnost ve sportu. To je stav, kdy sportovec či sportovkyně nepřijímá dostatečné množství energie úměrné jejich výdeji. To v praxi znamená, že sportovci hodně trénují, ale málo jí, a tak svým nedostatečným energetickým příjmem nepokryjí své sportovní aktivity. Důsledky tohoto nízkoenergetického stavu mohou změnit mnoho fyziologických systémů, včetně metabolismu, menstruace, zdraví kostí, imunity, syntézy bílkovin a kardiovaskulárního a psychického zdraví.
Řekněme si teď něco o historii tohoto jevu. V roce 2005 vydal Mezinárodní olympijský výbor (MOV) konsenzuální prohlášení o triádě sportovkyň a definoval tento syndrom. Jedná se o sportovkyně s poruchou příjmu potravy (PPP), ztrátou menstruace a osteoporózou. Nedávno se však ukázalo, že je potřeba tento termín rozšířit, protože není záležitostí pouze tří vzájemně souvisejících problémů (PPP, ztráta nebo nepravidelnost menstruace a osteoporóza), ale celého spektra poruch vyplývajících z nízké energetické dostupnosti (LEA), ke které se ještě dostaneme.
Nový model označovaný jako syndrom relativní energetické nedostatečnosti ve sportu (RED-S) byl zaveden v roce 2014 s cílem rozšířit diagnostiku triády sportovkyň. RED-S se ve sportovní medicíně dočkal větší pozornosti vzhledem k jeho vlivu na zdraví i výkonnost sportovců obou pohlaví.
Jednou z hlavních příčin RED-S jsou poruchy příjmu potravy. Vědci připisují zdravotní komplikace pozorované u RED-S také nízké energetické dostupnosti (LEA), kterou jsem zmiňovala výše, přičemž energetická dostupnost (EA) je definována jako příjem energie stravou (EI) mínus výdej energie při cvičení (EEE) dělený hmotností bez tuku (FFM). Zjednodušeně se jedná o nesoulad mezi energetickým příjmem sportovce a energií vydanou při tréninku a je to základní příčina RED-S.
Pokud se nepohybujete ve sportovním prostředí, možná se vám to nezdá, ale tato problematika je velmi rozšířená. Až 60 % sportovkyň trpí nějakou poruchou přijmu potravy, až 80 % vykazuje symptomy RED-S, ale jen 6 % sportovkyň trpí klinickou podváhou. To znamená, že u většiny těchto osob na první pohled nepoznáte, že je s nimi něco v nepořádku.
Tímto syndromem mohou trpět sportující ženy i muži. Pozor by si měli dát především sportovci, kteří:
Problémy mohou být (i doktory!) sváděny na sport samotný, což je samozřejmě nesmysl. Pokud vám ovšem autorita, které věříte, něco takového sdělí, nemáte důvod jí něvěřit. Především jako mladá dívka či chlapec. To je samozřejmě problém.
RED-S je bohužel problém nejen dospělých, ale i dětských sportovců, u kterých může dokonce zpozdit nebo narušit růst a vývoj. Pokud se tedy vaše dítě aktivně věnuje nějakému sportu, měli byste si všímat varovných signálů, protože, jak jsem již zmínila, jen malé procento sportovkyň (a sportovců) trpí klinickou podváhou. To znamená, že si na první pohled ničeho nemusíte všimnout. Toto pravidlo ovšem neplatí jen u dětí. Kterýkoliv sportovec či sportovkyně ve vašem okolí může vysílat varovné signály, kterých byste si měli všímat.
Příkladem může být bývalá sportovkyně Lucie, která se jako dítě věnovala sportovnímu aerobiku. Kvůli nesmyslným nárokům na její postavu přijímala nedostatečné množství kalorií a trénovala dlouhé hodiny. Kvůli tomuto režimu začala trpět anémií (chudokrevností), na rok ztratila menstruaci a následně si natrhla stehenní sval, kvůli čemuž musela se sportem přestat.
I v rámci nutričního poradenství se s námi již snažilo navázat spolupráci několik dětí i žen, které chtěly, na popud trenéra, zhubnout. Některé z nich měly váhu pod normou.
Je ovšem nutné si uvědomit, že neexistuje ideální váha, která ve sportu zaručí úspěch. Tréninkových faktorů je mnoho a vliv na sportovní výkon má především dostatek energie a živin, dostatečný a správný pitný režim, tréninkové metody, dostatečná regenerace a odpočinek a psychický stav.
Nové informace získané z budoucích studií o RED-S by měly být využity k dalšímu vzdělávání (sportovců a sportovkyň, sportovních trenérů a trenérek, fyzicky aktivních osob, lékařů atd.), které podpoří komplexnější přístup k prevenci, včasné odhalení a léčbu této poruchy.
Pokud vás tato problematika zajímá, nezapomeňte sledovat instagramový profil naplnocz, kde se Aneta věnuje jak RED-S, tak poruchám příjmu potravy ve sportu.
TIP: Chcete zhubnout i po 40? Stáhněte si ukázku jídelníčku zdarma
Autorka: Ing. Kristina Heřmanová
ZDROJE:
Dave Sona C. a Martin Fisher. 2022. Relative energy deficiency in sport (RED – S). Current Problems in Pediatric and Adolescent Health Care. 52(8).
Dipla, K., Kraemer, R.R., Constantini, N.W. et al. 2021. Relative energy deficiency in sports (RED-S): elucidation of endocrine changes affecting the health of males and females. Hormones 20, 35–47.
Statuta Siobhan M, Irfan M Asif a Jonathan A Drezner. 2017. Relative energy deficiency in sport (RED-S). British Journal of Sports Medicine. 51(21).