Osteoporóza je onemocnění, při kterém dochází k řídnutí kostí a úbytku kostí hmoty. Kosti jsou následně oslabeny a zvyšují se rizika zlomenin, především v oblasti kyčle, zápěstí a páteře (kompresivní fraktury obratlů). Časté jsou také fraktury krčku femuru, tedy stehenní kosti.
Osteoporóza se objevuje zpravidla po 50. roce života a spíše u žen. Důvodem je pokles anabolických pohlavních hormonů (především estrogenu u žen a testosteronu u mužů). Vliv má ale i špatná životospráva (nedostatek vápníku a vitaminu D), nedostatek pohybu a chronická onemocnění, jako je diabetes mellitus nebo nadbytek glukokortikoidů (Cushingův syndrom).
Osteoporóza nemusí mít dlouho žádné příznaky. Vyvíjí se pomalu a obvykle bezbolestně, může se však objevit pobolívání zad. Projevem osteoporózy je postupná deformace postavy, dochází k zakřivení páteře, kvůli kterému se může snížit výška o více než 10 cm (právě kvůli kompresivní fraktuře obratlů). Na osteoporózu se v mnoha případech přijde až ve chvíli, kdy dojde ke zlomenině. Je proto důležité dodržovat její prevenci a také chodit na vyšetření hustoty kostí.
Kost je metabolicky aktivní tkání. Trvale zde probíhá látková výměna a proces remodelace a také je zásobárnou vápníku a fosfátů. Ženy mají nejvíce kostní hmoty okolo 30. roku věku, muži okolo 40. Kvalitu kostní hmoty ovlivňuje hned několik faktorů, jako je genetická dispozice, příjem minerálních látek a vitaminů, pravidelné cvičení, příjem bílkovin, dostatek vitaminu D a vápníku a také příjem alkoholu, nadměrné solení, kouření a nadbytek fosfátů. Pro prevenci řídnutí kostí je proto důležitá pravidelná fyzická aktivita, ideálně silové tréninky, dále omezit nadměrný příjem bílkovin, sodíku a fosfátů, příjem dostatečného množství vápníku (dospělý okolo 1 g na den, ženy se zvýšeným rizikem až 1,5 g na den) a vitaminu D (v případě nedostatku doplnit suplementy, především v zimních měsících), omezit kouření a alkohol a přijímat dostatek mikronutrientů v podobě pestré stravy.
Při osteoporóze je kromě pravidelné fyzické aktivity důležitá především vyvážená strava s dostatečným množstvím vápníku, který podporuje strukturu kostí a zubů, a vitaminu D, který zlepšuje resorpci vápníku a růst kostí. Potraviny bohaté na vápník jsou: mléko a mléčné výrobky, které mají nejlepší využitelnost vápníků, která je až 30 %, dále například kapusta, špenát, mák a některé ořechy. Vitamin D najdete ve vejcích, tučných rybách, jako je losos nebo tuňák, v sardinkách, játrech, fortifikovaných cereáliích a malé množství i v másle a mléce. Nutno dodat, že v oblasti České republiky má většina populace nedostatek vitaminu D, je proto dobré ho, především mimo letní měsíce, suplementovat. Můžete jej zakoupit například ZDE.
Pokud jste v ohrožené skupině, nebo máte pocit, že by se vás osteoporóza mohla týkat, objednejte se na DEXA měření. Nejste-li si jisti, jak na tom jste právě vy, zaručeně neuškodí ani preventivní vyšetření, které vám poskytne nejen údaje o vašich kostech, ale také o množství tuku a svalů, množství útrobního tuku, hodnotě klidového metabolismu a mnoho dalšího. DXA Lunar Prodigy nabízí nejpřesnější výsledky tělesného složení. Měření je rychlé a bezbolestné a nabízí přesné výsledky i jejich základní interpretaci. Výsledky můžete následně diskutovat se svým lékařem.
Kontraindikace: těhotenství (přístroj využívá rentgenové záření)
Autorka: Ing. Kristina Heřmanová