podzim

5 tipů, jak zatočit s podzimní únavou

5
(9)

Pomalu ale jistě přichází podzim a s ním dost často i únava. Dny se zkracují, slunečních paprsků ubývá a teploty klesají. Málokomu se v sychravých a deštivých dnech chce ráno vylézt z postele, natož pak držet krok s pracovním tempem. Tento článek vám odhalí tipy, díky kterým zvládnete podzimní splín a úbytek energie levou zadní!

Jak na zdravý spánek

spánek

Dejte sbohem poobědové únavě, kterou často zaháníte šálkem kávy a zákuskem. Zaměřte se na spánek! Spánek je obdobím regenerace celého organismu. Přirozenou reakcí na nedostatečný nebo nekvalitní spánek je potom únava. I přesto, že optimální délka spánku je značně individuální záležitostí, dbejte na to, abyste každou noc spali alespoň šest hodin. Zajistíte si tak dostatek energie na celý den. K lepšímu spánku mohou napomáhat některé potraviny a nápoje. Jsou to například banány, ovesné vločky, třešňová šťáva, ořechy. Tyto potraviny mají společný obsah melatoninu – známý jako hormon spánku.

Naopak si dejte pozor na kofein, jehož nadměrná konzumace může negativně ovlivňovat kvalitu spánku. Také s alkoholem by se to nemělo přehánět, ten je totiž schopen narušit spánkový cyklus.

TIP: Pokud chcete podpořit svůj spánkový režim, sáhněte po tomto přírodním doplňku stravy.

Jak na pravidelnou a vyváženou stravu?

Pravidelnost, co do stravovacích zvyklostí, bývá kamenem úrazu! Jako s délkou spánku, i zde každému vyhovuje něco jiného. Nicméně pokud vynecháte snídani, máte pozdní oběd, na svačinu není čas, a u večeře si třikrát přidáte, tak se není čemu divit, že máte potíže s usínáním a jste unavení. Činnost mozku je závislá na stabilním přísunu živin. Hlavním energetickým substrátem je pro mozek sacharid glukóza. Pokud hladina glukózy v těle klesne, výkonnost mozku se snižuje, projevuje se to únavou a zhoršenou koncentrací.

TIP: Je před vámi dlouhý pracovní den, ale vy se nemůžete soustředit? Pak určitě nezapomeňte vyzkoušet Mindflow Focus 3.0 s obsahem přírodních látek pro okamžitou produktivitu a energii.

Aby mozek fungoval tak, jak má, začněte den vyváženou snídaní, udělejte si čas na oběd a večeři podávejte s dostatečným odstupem před spaním (ideálně 2-3 hodiny). Hlad mezi hlavními jídly se nebojte vyřešit svačinou. Každé jídlo, aby bylo plnohodnotné a poskytovalo tělu vše potřebné, by mělo být sestaveno ze základních živin, jsou to bílkoviny, sacharidy a tuky. Součástí všech chodů je i porce zeleniny nebo ovoce! Tyto dvě skupiny jsou cenným zdrojem vlákniny a vitaminů.

Jedna věc je pravidelnost, ale co takhle výběr potravin? Vysoce zpracované produkty plné jednoduchých sacharidů „doplní energii“, ale na krátkou dobu, poté přichází rychlý pokles hladiny krevního cukru a následně ještě větší únava. Energii ubírají i pokrmy vysoce tučné, jejichž trávení dá tělu více zabrat, proto se vám po nevhodně zvoleném obědě chce spát. Zároveň když je člověk unavený, snadněji sáhne po zpracovaných potravinách, které únavu ještě podpoří. Takto se uzavírá nekonečný cyklus.

Co patří do pitného režimu?

voda

Nedostatečný příjem tekutin vede k dehydrataci, která ovlivňuje mozkové funkce a může způsobit pocity únavy, ospalosti a sníženého soustředění. Voda je klíčová pro správné fungování všech tělesných procesů, včetně přenosu kyslíku a živin do buněk, regulace tělesné teploty a podpory metabolismu. S poklesem venkovní teploty, bývá i menší žízeň. Pijte během dne dostatek vody. Pokud máte problém s čistou vodou, přidejte si do ní nakrájenou okurku, kousky ovoce nebo lístky máty. Popíjet můžete také různé bylinné čaje.

Proč je důležitý pohyb?

Z dlouhodobého hlediska pomáhá pravidelný pohyb únavě předcházet a zvyšuje celkovou energii. Pravidelná fyzická aktivita má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a kapacitu plic, také podporuje kvalitnější spánek, zrychluje metabolismus, a dokonce redukuje stres, který je často příčinou psychické únavy. Už jen mírná fyzická aktivita (protahování, procházka) zlepšuje úroveň energie a zmírňuje únavu.

Nenechte stres, aby vám ubíral energii

stres

Velkou měrou k vyčerpání přispívá zmiňovaný stres. Žijeme v uspěchané době… ráno do práce, kalendář přeplněn, tady schůzka, támhle schůzka, nezapomenout na zubaře, jedno dítě vyzvednout ze školky, druhé ze školy, pak taky na nákup. Uf, no znáte to, člověk se stihne sotva najíst. Pod vlivem stresu dochází k aktivaci tzv. reakce „bojuj nebo uteč“, při které se uvolňují stresové hormony – adrenalin a kortizol. Ty způsobují zvýšení krevního tlaku, tepové frekvence, zrychlené dýchání. Chronický stres zvyšuje spotřebu energie a je pro tělo velkou zátěží.

Myslete na to, že odpočinek je stejně důležitý jako práce! Každý se se stresem vyrovnává trochu jinak. Najděte si čas pro sebe, uvidíte, že si tak „dobijete baterky“ a budete více čilí. Vyzkoušet můžete například jógu, procházku, četbu oblíbené knížky…

Možná už jste slyšeli o adaptogenech. Jedná se o přírodní látky, které pomáhají tělu lépe se vyrovnávat se stresem a podporují adaptaci na zátěžové situace. Patří sem například ženšen, bazalka posvátná nebo Ashwagandha, která zlepšuje kvalitu spánku a snižuje hladinu kortizolu.

TIP: Zajistěte si lepší náladu a objednejte si přírodní přípravek Advanced Mind 2.0, jehož součástí je mimo jiné i adaptogen Ashwagandha. 

Pravidelný pohyb, dostatek kvalitního spánku, vyvážená strava bohatá na vitaminy, správný pitný režim a zvládání stresu, to jsou klíčové faktory, které vám pomohou zůstat plní energie i v podzimních měsících. Vyzkoušejte naše tipy, které vám pomohou bránit se proti únavě. S trochou úsilí může být i podzim obdobím vitality a dobré nálady.

Autorka: Bc. Edita Kaprálová

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 9

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hodnocené
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře