Špatný spánek

Proč máte špatný spánek?

5
(9)

Někteří lidé se mylně domnívají, že mohou zanedbávat spánek, a přesto dosahovat neustále lepších výsledků v pracovním i osobním životě. Spánek je ale jednou z nejdůležitějších věcí, kterou pro své zdraví a výkonnost můžeme udělat. Pozor, pro ty z vás, kdo jste o víkendu spali do 11 hodin, tak to neznamená, že děláte něco pro své zdraví. To jen znamená, že váš režim za moc nestojí a doháníte to o víkendu. Proč je vlastně zdravý spánek tak důležitý? 

Proč je spánek důležitý? 

Věděli jste, že nekvalitní a špatný spánek má vliv na hubnutí a také vaše chutě? Možná jste někdy pracovali přes noc a druhý den jste měli hrozné chutě na sladké, kterým nešlo odolat. Možná to zažíváte velmi často, protože vám na spánek prostě nezbývá dostatek času. Mám pro vás špatnou zprávu, pokud chcete zhubnout a mít chutě více pod kontrolou, potřebujete mít klidný a zdravý spánek. Takže si ten čas budete muset najít. 

Kromě hubnutí je zdravý spánek zcela zásadní pro vaši stresovou odolnost. Když nespíte alespoň 6 hodin denně je jisté, že budete méně soustředění, více podráždění a vaše výkonnost bude stále horší. Pokud tedy máte stresově náročnou práci, rozhodně byste spánek neměli zanedbávat. 

Spánek je také nezbytný pro vaši regeneraci a probíhají během něj důležité detoxikační procesy, takže místo utrácení peněz za speciální “detoxy” si raději najděte každý den 6-9 hodin na klidný a hluboký spánek. 

TIP: Toto magnesium vám pomůže spát jako miminko. 

Jak dlouho má být zdravý spánek? 

Ideální je spát šest až devět hodin denně. Samozřejmě záleží na vaší fyzické aktivitě, zdravotním stavu a věku. Může se stát, že na jaře vám bude stačit pouze 6 hodin, ale v zimě může být ideální délka spánku 9 hodin denně. Rozhodně byste ale dlouhodobě neměli spát méně než 6 hodin a není potřeba spát ani více než 9 hodin denně. Pokud jste stále unavení možná bude chyba i ve vašem jídelníčku. 

TIP: Pokud potřebujete správně nastavit jídelníček, můžete si objednat výživový koučink

Proč máte špatný spánek?

Žijeme v době, kdy častěji řešíme problémy místo příčiny. Při problémech se spánkem proto řada lidí raději sáhne pro prášcích na spaní, místo aby hledali důvod, proč mají špatný spánek. Bohužel si často problémy se spánkem lidé způsobují sami a to návyky, které mají negativní dopad na kvalitu jejich spánku a s tím spojenou hormonální rovnováhu. 

Častým zlozvykem je zírání do monitoru ještě několik minut před spaním, nebo v tom nejhorším případě usínání u televize. Modré světlo z displejů má negativní dopad na přirozenou tvorbu melatoninu. Melatonin je hormon pro spánek. Zíráním do displeje před spaním tedy vědomě narušujeme tvorbu melatoninu.  

TIP: Tipy pro zdravý spánek najdete v tomto článku.  

Špatný spánek také způsobuje pití alkoholu. Možná si říkáte, že po něm spíte jako miminko, ale se zdravým spánkem to nemá nic společného. Pro kvalitní hluboký spánek byste měli také ideálně jíst alespoň 2 hodiny před spaním. Jíst přímo před spaním může mít vliv na kvalitu vašeho spánku. 

Pokud máte rádi kávu, určitě byste ji neměli pít po páté hodině odpoledne. Možná si řeknete, ale já po tom usnu, tak proč mě otravuješ. Skutečně usnete kvalitním hlubokým spánkem? Opravdu se vám správně vyplaví melatonin? Zkuste hádat. Když už si dáte kávu po páté hodině, tak si ji alespoň dejte bez mléka, abyste mohli rychleji kofein odbourat.  

TIP: Pro přirozené zvýšení vyplavování melatoninu můžete využít tento přírodní doplněk stravy. 

Poslední věcí, která v současné době trápí většinu planety je stres. Stres jako takový není špatný. Problém je, když se jedná o chronický stres, ten totiž nemá negativní vliv pouze na váš spánek a vyplavování melatoninu, ale zdraví celkově. Pokud toho na vás je v poslední době hodně, můžete využít sílu bylinek tzv. adaptogenů. Tyto bylinky vám pomohou lépe se vypořádat se stresem. Narozdíl od antidepresiv nemají nepříznivé vedlejší účinky.

Rozhodně bych vám nedoporučil adaptogeny vysadit v období velkého stresu. Pokud jste flegmatici, můžete být naopak až moc v klidu, takže bych je být vámi nepoužíval.

Budu rád, když napíšete do komentářů, jaké zlozvyky z článku děláte vy. 

TIP: Online tréninkový plán pro všechny ženy po 40

Jak se vám líbil tento článek?

Vyberte počet hvězd a můžete hodnotit!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 9

Zatím nikdo nehlasoval, budete první?

Protože se vám článek líbil, možná vás budou zajímat i mé další kanály...

Sledujte mě na sociálních sítích!

Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hodnocené
Inline Feedbacks
Koukněte na všechny komentáře
Romana Dani
Romana Dani
31.5.2022 7:00

Bohužel do mobilu před spaním koukám , ale omezila jsem kávu. Jsem milovník silného pressa…nikdy jsem neměla po kávě problém usnout, ale teď už delší dobu piju poslední kolem čtvrté odpoledne a na kvalitě spánku to je určitě znát večer si někdy dám, ale bez kofeinu, při dnešní kvalitě kávy, to ani není moc poznat, že mám presso bez kofeinu